Bez zbędnych wstępów postaramy się cyklicznie publikować zbiór najciekawszych wydarzeń ze świata, świadczących o tym, że technologiczne osiągnięcia ludzkości prowadzą nas do światów, które do tej porty znaliśmy jedynie z książek SF, filmów i gier.

1. Firma Neuralink Corporation Elona Muska, po dwóch latach prac ogłosiła, że wkrótce połączy nasze mózgi z maszynami, wszczepiając 3072 elektrody (połączone w 96 nici o grubości 4-6 mikrometrów) wprost do mózgu. Na zewnątrz będzie wystawał fragment implantu, komunikujący się z resztą świata bezprzewodowo. O poprawną implantację zadbają maszyny, wierc… (wróć) wypalając drogę przez kości laserem.

2. Walka z systemem rozpoznawania twarzy na ulicach Hong-Kongu przybrała widowiskową formę. Aby policja nie mogła zidentyfikować protestujących, oczy kamer są oślepiane miniaturowymi, ręcznymi laserami.


3. Flyboard skonstruowany przez Franka Zapatę już przy drugiej próbie umożliwił przelot nad Kanałem La Manche. Do 2020 roku francuski wynalazca ma nam zaprezentować latający samochód poruszający się w powietrzu z prędkością 400 km/h.

4. 500 miliardów USD pochłonie projekt w pełni zautomatyzowanego miasta w Arabii Saudyjskiej, wymyślonego przez księcia Mohammeda bin Salmana, które wypełnione zostanie latającymi taksówkami, sztucznym księżycem i pogodą (deszczem na życzenie), w roli nadzorców pojawią się drony, a ludziom pomagać będą roboty. Brzmi jak totalitaryzm? Dodajmy do tego zmodyfikowanych genetycznie potomków, by mieć pełnię obrazu.

5. Facebook będzie czytał nasze myśli. Pod warunkiem, że założymy specjalny hełm wyposażony w czujniki, a te przełożą impulsy odpowiadające słowom na tekst wyświetlany na ekranie. Bezinwazyjnie dla naszej czaszki.

6. Microsoft opracował holograficzne awatary, które przemówią naszym głosem nas w innym języku. Na przykład reprezentując nas na pokazie przeprowadzonym po japońsku.

7. 25 lipca 2019 roku chińska vloggerka Your Highness Qiao Biluo została przyłapana na stosowaniu odmładzających filtrów (przez awarię oprogramowania), w momencie gdy przestały one działać.

8. Nowa metoda badania krwi umożliwi wykrycie choroby Alzheimera z 88-procentową skutecznością, nawet na 20 lat przed pierwszymi objawami.

9. Brytyjski bar uzyska mocnego pomocnika. Sztuczną inteligencja firmy DataSparQ rozpozna najbardziej spragnionych klientów i zoptymalizuje kolejność obsługi.

10. IBM opracował elektroniczny język Hypertaste, który kontaktowo rozpoznaje substancje w mniej niż minutę.

11. Terapia genowa przywróciła wzrok ślepej myszy.

12. Deepmind AI może przewidzieć zagrażającą życiu ostrą niewydolność nerek z 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Na marginesie
Syberia płonie (3 miliony hektarów lasu), Grenlandia topnieje (12,5 miliarda ton lodu w jeden dzień).

Grafika otwierającą pochodzi z intra 64KB Offscreen Colonies grupy Conspiracy.