Studio Vile Monarch wraz z wydawcą (Ravenscourt) zapowiadają postapokaliptyczny, survivalowy symulator budowy miasta na podmokłych terenach. Na rozgrzewkę dostaliśmy filmowy zwiastun, będący zapisem (jak na razie fikcyjnych) wydarzeń, które doprowadziły do katastrofy.

Zapowiedź gry następuje niecałe trzy miesiące przed premierą, która odbędzie się na PC (Steam oraz GOG) 15 listopada 2022 r. Przyczynkiem do katastrofy w świecie Flooded są (jak i w Waterworld) konsekwencje zmian klimatycznych, spowodowanych przez człowieka, co przełożyło się na cały łańcuszek pomniejszych apokalips, a te spowodowały nastanie kolejnych wieków ciemnych dla ludzkości.

„Wpadliśmy z Grzegorzem na pomysł na Floodland podczas rozmowy o konwencjach, których w grach jeszcze nie ma. Jedną z nich jest «dojrzała i realistyczna postapokalipsa». Przykładami w innych mediach mogą być The Road, Children of Men, czy nawet The Walking Dead, a w grach najbliżej byłoby The Last of Us. Wydawało nam się, że szczególnie aktualne i ważne jest, aby wykorzystać tego rodzaju historie, umożliwiając dyskusję o wyzwaniach dzisiejszego świata.” – Kacper Kwiatkowski, Vile Monarch

Naszą rozgrywkę zaczniemy na obrzeżach zatopionego miasta, skąd przyjmiemy do najważniejszych prac grupę nomadów i ruszymy odbudować cywilizację w pobliskiej kałuży. Na początku będziemy odzierać miasta z zasobów, ucząc naszych podwładnych podstawowych umiejętności rolniczych i rybackich oraz powoli przekształcając namiotowe miasteczko na bagnach w coraz to większa metropolię. Podczas zabawy postawimy nowe zabudowania, ulepszymy stare, odkryjemy nowe (lub stare) technologie i stawimy czoła wielu wyzwaniom. Rozwój bagiennej społeczności klanowej pewnie przełoży się na problemy społeczne, a to oznacza, że i takowym będzie trzeba sprostać. Do wyboru (w globalnej skali) będzie albo izolacja plemienia, albo zjednoczenie ludzkości.

„Mocno wierzymy, że gry mogą mówić o ważnych tematach, ale będąc interaktywnymi, mają przewagę nad innymi mediami, że nie muszą uciekać się tylko do przekazywania wiadomości. Celem Floodland nie jest pouczanie, ale badanie wyborów, konsekwencji i koncepcji odpowiedzialności z różnych perspektyw.” – Kacper Kwiatkowski, Vile Monarch

Dla przypomnienia, założyciele Vile Monarch (Kacper Kwiatkowski i Grzegorz Mazur) wcześniej pracowali przy This War of Mine.