Od piątku (26.05) do niedzieli (28.05) dla fanów gier wideo, komiksów, książek, karcianek, planszówek, indyków, autografów, automatów arcade i pinballi, rodzinnych wypadów do niezwykłych miejsc na mapie Warszawy szykuje się kolejna edycja festiwalu pełnego wrażeń.

Piątek

Na rozgrzewkę dostaniemy rozmowę o 30. Urodzinach Amigi CD32, w towarzystwie Davida Pleasance’a (dyrektor Commodore UK) i Dana Wooda (autor podcastu Retro Hour), którzy o godzinie 15:30 w piątek porozmawiają o ostatniej konsoli z logo Commodore’a. Godzinę później na scenie pojawią się Nerdy Nocą, a o 17:00 możemy posłuchać opowieści o twórczości Chrisa Robertsa w wykonaniu samego Marcina Przybyłka (twórcy cyberpunkowych powieści z uniwersum Gamedec). Przed zmierzchem posłuchamy jeszcze kronikarskich opowieści Nicoli i Anthony’ego Caulfieldów, obejrzymy (premierowo) film The Rubber Keyed Wonder (oczywiści o ZX Spectrum), a następnie będziemy mogli posłuchać koncertowych brzmień Katoda (20:00) i Jona Hare (21:00) – wszystko to we wnętrzach hal dawnej drukarni przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie.

Sobota

Na godzinę 10:30 zaplanowano oficjalne otwarcie Festiwal Gier i Popkultury Pixel Heaven 2023, po którym Benjamin Hanussek z PJAIT Game Lab opowie o edukacji dotyczącej zmian klimatycznych poprzez game jamy. O 11:30 historie zza kulis gamedevu opowiedzą Michał Azarewicz, Michał Cichy, Maciej Miąsik i Tadeusz Zieliński. Na 12:15 zaplanowano spotkanie z Mike’em Daillym, twórcą gry Lemmings. Mike Daily spotka się o 13:00 z Jimem Bagleyem – wspólnie porozmawiają o projekcie ZX Spectrum Next. O 13:45 Marcin Przybyłek, Paweł Majka i Jacek Wyszyński wybiorą się w rozważania o przyszłości na styku literatury i gier wideo, a już o 14:15 wysłuchamy opowieści Piotra Babieno, również o przyszłości… Bloober Team, po której nastąpi panel o mediach i twórczości artystycznej w grach wideo (z udziałem Ewy Marii Szczepanowska z Warszawskiej Szkoły Filmowej, Michała Nowickiego, redaktora naczelnego GRAM.PL, Adama „Skorpika” Skorupy z Music Imaginary, Marcina „Borka” Borkowskiego i Stana Justa z Covenant Dev, pod bacznym okiem Aleksa Uchańskiego). Godzinę 15:45 zarezerwowano dla kolejnego gościa specjalnego – Roberta Jaeger, twórcy gry Montezuma’s Revenge. Po nim, o godzinie 16:30 spotkanie z Simonem Butlerem, który opowie o zamiłowaniu do pikseli, które w pewnym sensie doczeka się kontynuacji w formie dyskusji o polskich pikselach w 8-bitowej rzeczywistości (Krzysztof Augustyn porozmawia z Krzysztofem Dąbrowskim, Krzysztofem Ziembikiem Michałem Królem i Tomaszem Mielnikiem). O 18:00 – spotkanie z jury Intel Pixel Awards Europe 2023 (w składzie: Marcin Borkowski, Asia Buganik, Liz Katrin, Michał Król, Krzysztof Maliński, Artur Maksara, Jakub Marszałkowski, Paweł Schreiber, Ewa Maria Szczepanowska, Agnieszka Szóstak, Rafał Szrajber, Mateusz Witczak) , a godzinę później – przyznanie nagród i wyprawa na afterparty – o 20:00 Armia zagra w Klubie Remont.

Równolegle można liczyć na prelekcje i wydarzenia na Secret Stage, gdzie w sobotę o 11:00 posłuchamy o uroku dużych pikseli, o 12:00 o nowych grach na Amigę, następnie będziemy mieli okazję obejrzeć pokazy cosplayu, posłuchać wykładu o wydarzeniach poprzedzających scenę komputerową (14:00), po czym nastąpią próby cosplayu i finały konkursu, zaplanowane na godziny 18:00-21:00. Wszystko to w otoczce Giełdy Pixela.

Niedziela

O 11:00 będziemy mieli okazję posłuchać opowieści o geekach i nerdach w wykonaniu Tomasza Kreczmara, autora pewnej książki o czasach PRL. O 11:30 Marcin Rusinowski i Speccy.pl szykują opowieść o japońskich MSX-ach. Nie mogło zabraknąć ekipy Loading…, która w tym roku, o 12:00 zabierze nas w podróż przez komiksy i gry, właściwie: gry związane z komiksami. O 12:45 Luis Cascante z Future Games opowiedzą o zamiłowaniu do gier i tworzenia przełomowych hitów, a o 13:30 Wojciech Jaworski z Huqiao zabierze nas w podróż po dystrybucji gier w Chinach. Ostatni punkt programu na głównej scenie to opowieść o najgorszych grach na świecie, którą zaprezentuje Krzysztof Ziembik.

W tym samym czasie na Secret Stage, o 12:00 dostaniemy pigułkę wiedzy o marketingowym wykorzystaniu TikToka, o 13:00 usłyszymy o cosplayowym Savoir Vivre, a o 14:00 o problemach z przeniesieniem cosplayowych strojów z gier na grunt rzeczywistości.

Nie zapominajcie również o mistrzostwach Polski w Tetrisie! Pokaźnej strefie Expo (ponad 100 wystawców), strefie Retro i Arcade, grach bez prądu (oraz hitach z Kickstartera) i Lidze Superbohaterów, którzy walczą o zdrowie dzieciaków. Na zewnątrz hal zawsze znajdzie się coś do zjedzenia i wypicia, no i jest jeszcze tajemnicza księga misji do wypełnienia podczas trwania Pixel Heaven…

Pixel Heaven 2023 Highlights

PROGRAM SCENY GŁÓWNEJ: https://pixelheavenfest.com/program/

GOŚCIE SPECJALNI: https://pixelheavenfest.com/goscie-specjalni/

EXPO: https://pixelheavenfest.com/expo/

KONKURS INTEL PIXEL AWARDS EUROPE 2023: https://pixelheavenfest.com/intelpixelawardseurope/

STREFA RETRO & ARCADE: https://pixelheavenfest.com/816-bit-playzone/

MISTRZOSTWA POLSKI W TETRISIE: https://pixelheavenfest.com/tetris/

ZABAWA BEZ PRĄDU: https://pixelheavenfest.com/unplugged/

HITY KICKSTARTERA: https://pixelheavenfest.com/kickstarter/

GRAMY DLA CHORYCH DZIECI: https://pixelheavenfest.com/ligasuperbohaterow/

STRONA IMPREZY NA FACEBOOKU: https://fb.me/e/2us1AdzTl

BILETY: https://goingapp.pl/wydarzenie/festiwal-gier-i-popkultury-pixel-heaven-2023/maj-2023