Badanie przeprowadzone przez Norstat Polska na zlecenie Lenovo Legion rzuca światło na to, jak wygląda portret polskiego gracza. Wyniki dla wielu mogą okazać się zaskakujące! Ponad połowę miłośników wirtualnej rozgrywki stanowią osoby w wieku 25-44 lat. To jednak dopiero początek ciekawych informacji.

Ponad połowa osób grających na komputerze robi to od przynajmniej… 10 lat! Zaskoczeni? Gaming nie jest hobby przeznaczonym wyłącznie dla nastolatków. Aż 58% graczy stanowią osoby w wieku od 25 do 44 lat, wynika z badania Norstat Polska. Badanie przeprowadzone na zlecenie Lenovo Legion, producenta laptopów, komputerów stacjonarnych i akcesoriów dla graczy, zwraca uwagę na zjawisko społeczne, jakim jest Fenomen Dojrzałego Gracza. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gry komputerowe dawno przestały być rozrywką przeznaczoną wyłącznie dla najmłodszych.

56% graczy w wieku 25-44 lat gra od ponad 10 lat, a aż 37% osób robi to od ponad 15 lat! Osoby powyżej 25. roku życia często powracają do wirtualnej rozgrywki ze względu na sentyment do formy relaksu, która skutecznie poprawiała im samopoczucie przed laty. 48% z tych graczy korzysta z komputera multimedialnego, a aż 35% nie bawi się w wojenki #pcmasterrace vs #konsole i posiada zarówno PCta, jak i konsolę.

Czy zgadlibyście w co na swoich komputerach grają dojrzali gracze? Najchętniej wybierane są gry zręcznościowe (49% ankietowanych), strategiczne (48%) i przygodowe (45%). 31% respondentów najczęściej sięga po gry sportowe. Popularna FIFA w gronie znajomych? Dokładnie tak. Wprawdzie w trybie wieloosobowym w grach bawi się mniejszość, bowiem tylko 34% graczy w tej grupie wiekowej, ale to właśnie gry sportowe są bardzo często ogrywane w trybie multiplayer w gronie znajomych i nieznajomych.

Ze względu na codzienne obowiązki, dojrzali gracze grają głównie weekendami. Większość oddaje się regularnej wirtualnej rozgrywce najczęściej w soboty (58%), podczas gdy równie chętnie do cyfrowego świata wkraczają w niedziele (41%) i piątki (33%). Aż 72% graczy z grupy wiekowej 25-44 lat sięga po gry po godzinie 18:00, czyli po pracy. To właśnie wtedy przydaje się choćby funkcja podświetlenia klawiatury w laptopie, uprzyjemniająca rozgrywkę. Lenovo Legion Y530 oferuje białe podświetlenie, podczas gdy Lenovo Legion Y730 wyposażono w klawiaturę RGB z funkcją indywidualnego programowania iluminacji każdego z klawiszy.

Pełny raport ukazujący obraz polskiego gracza pobierzecie pod adresem FenomenGracza.pl.