Ensk Studio zapowiada survivalowy symulator, w którym weźmiemy udział w próbach przetrwania grupy cywilów, w odciętym od świata, postsowieckim miasteczku. Przyczynkiem do postapokalipsy nie była jednak szalejąca wojna, a wybuch śmiertelnie groźnej epidemii.

Podczas rozgrywki gracze będą mogli przełączać się pomiędzy kilkoma postaciami, zbierać żywność i paliwo oraz bronić przed maruderami. Cel nadrzędny – przetrwanie i ucieczka z miasta Ensk. Czasami będzie można spotkać innych graczy, co wpłynie na nasze działania. Uwagę od razu przyciągają inspiracje świetnym This War of Mine oraz oprawa graficzna wykorzystująca cel shading.

„Większość gier survivalowych dotyczy bohaterów akcji, ponieważ takie podejście pozwala nam czuć się silniejszymi niż w rzeczywistości. Ale fantazja o graniu jako Bear Grylls, Rambo lub Ed Stafford jest dość sztuczna i nie ma w niej żadnej prawdziwej, emocjonalnej podróży ocalałego. O wiele ciekawsze i bardziej autentyczne jest śledzenie historii kogoś takiego jak Juliane Koepcke, który nie ma supermocy ani umiejętności bushcraftowych. W naszym przypadku wybraliśmy scenerię miejską, ponieważ jest ona jeszcze bliższa temu, co ludzie znają i rozumieją. To łatwe i ekscytujące zanurzyć się w opowieści o zwykłych ludziach, którzy żyją spokojnie w małym miasteczku, aż pewnego dnia ich świat zostaje okrutnie i natychmiastowo zmiażdżony przez zewnętrzne siły, takie jak klęska żywiołowa, wojna lub epidemia. To jest coś, czego boimy się w prawdziwym życiu. Nasi bohaterowie to ktoś, kogo rozumiesz w sytuacji, którą łatwo sobie wyobrazić, dzięki czemu będziesz mógł podejmować decyzje w oparciu o własną wiedzę, zdrowy rozsądek i kompas moralny. Dzięki temu nasza gra będzie świetnym generatorem naprawdę emocjonalnych i przekonujących historii.” – Jigsaw, dyrektor gry Evil Next Door

Ensk to małe miasteczko, które stało się centrum tajemniczej epidemii, zmieniającej ludzi w krwiożerczych szaleńców. Gdy naukowcy szukają lekarstwa, rząd egzekwuje ścisłą n kwarantannę. Wszystkie drogi zostają zablokowane, a żołnierze otrzymują rozkaz strzelania do każdego, kto próbuje opuścić Ensk. Życie jednak toczy się nadal na obszarze objętym kwarantanną, w świecie ponurych domów z boazeriami, zardzewiałych starych samochodów i zniszczonego asfaltu. Ci, którzy uniknęli infekcji trzymają się razem, kryją się za stalowymi drzwiami swoich mieszkań, czasem odważą się wyjść w poszukiwaniu zapasów. Zasoby żywności i paliwa w mieście są ograniczone, a zima wkrótce zawita do Enska. Podczas zwiedzania miasta ocaleni pamiętają jedną prostą zasadę: nie tylko wirusy zamieniają sąsiadów w potwory.

Evil Next Door to opowieść o cywilach, którzy pewnego dnia budzą się i uświadamiają sobie, że są uwięzieni w piekle. Łatwo jest przetrwać, jeśli jesteś żołnierzem sił specjalnych. Ale co z prezenterem telewizyjnym, kasjerem w sklepie spożywczym lub emerytem? Uczennica może znaleźć karabin szturmowy, ale może być zbyt słaba, by się nim posługiwać. Gracz decyduje, jak wykorzystać mocne strony każdej postaci w drużynie, aby wszyscy przetrwali przynajmniej jeden dzień w Ensku. Nie będzie to łatwe, zwłaszcza że śmierć postaci w Evil Next Door jest permanentna.