Umiejętność oddziaływania na amerykańskich polityków nie wystarczyła, by obronić Briana Schoenemana przed twardym prawem EVE.

W prawdziwym życiu Brian Schoeneman jest amerykańskim lobbystą zajmującym się prawem morskim w stanie Virginia. Po godzinach, gdy skończy już namawiać polityków, by zarządzali morzami zgodnie z myślą jego sponsorów, wciela się w swoje alter ego, Brisca Rubala, wpływowego polityka w EVE Online, zasiadającego w CSM, Council for Stellar Management, czyli organizacji pośredniczącej w komunikacji między twórcami gry, CCP, a graczami. Włożył w sprawę sporo pracy, przygotował nawet całkiem poważny spot wyborczy, gdy kandydował do Rady… i właśnie stracił swoją pozycję na skutek bana, jaki otrzymał w wirtualnym kosmosie.

Okoliczności w jakich zbanowano Shoenemena nie są do końca jasne, ale wiele wskazuje na to, że jego odpowiednik w EVE przekazał dwóm innym graczom informacje objęte przez CCP klauzulą poufności. Wydawca nie chce powiedzieć, o jakie informacje dokładnie chodziło, ale dwóch współpracowników Rubala, Dark Shines i Pandoralica otrzymało roczne kary, i wiele wskazuje że chodziło o coś, co przyniosło całej trójce zyski. Polityk twierdzi, że nie wie, za co został ukarany, i próbował odwołać się od decyzji, ale CCP pozostaje nieugięte.