Ta historia zaczyna się w grudniu 2018 roku. Dokładnie 12 grudnia, kiedy to Epic Games Store postanowił przyciągnąć uwagę swoich klientów rozdając.. nie, nie chodzi o Unreal Tournament, a o Subnautikę – podwodnego, przygodowego survivala (wycenionego na 189,99 zł w Epic Games Store i zarazem najdroższej gry udostępnionej za darmo).

Dziś wiemy, że pierwszą setkę rozdanych przez Epic Games Store gier zamyka Just Cause 4 (kosztujący 99 zł), a kolejną setkę otwiera Wheels of Aurela (za 35,99 zł). Posiłkując się cenami publikowanymi przez Epica, wymaganiami w zakresie miejsca przeznaczonego na instalację (również dane Epica), jak i zestawieniem średniego czasu ukończenia poszczególnych gier (na bazie serwisu HowLongToBeat.com) przygotowaliśmy podsumowanie rozdawnictwa Epic Games Store w okresie ostatnich 16 miesięcy.

Co do najdroższych gier, które trafiły do puli gratisów, oprócz wspomnianej Subnautiki, najcenniejszymi prezentami okazują się: Assassin’s Creed Syndicate (159 zł), Shadow Tactics: Blades of the Shogun (139 zł), The Talos Principle i The Wintness (142,99 zł każdy).

Najwięcej miejsca na dysku będziemy musieli przeznaczyć na Assassin’s Creed Syndicate (65 GB), Close to the Sun (50 GB), Just Cause 4 (59 GB) i Kingdom Come: Deliverance (70 GB).

Na rozgrywkę musimy zarezerwować sobie za to najwięcej czasu w przypadku Darksiders II Deathinitive Edition (20 godzin), Kingdom Come: Deliverance (40 godzin), LEGO Batman: The Videogame (30 godzin), Shadow Tactics: Blades of the Shogun (25 godzin), Rebel Galaxy (21 godzin), Subnautikę (27 godzin) i The Escapists (20,5 godziny).

Spróbujmy to teraz podsumować. 101 gier rozdanych przez Epic Games Store wymaga do zainstalowania łącznie 835 GB miejsca na dysku. Cały, sumaryczny czas rozgrywki (wyłączając tytuły trudne do oszacowania: Drawful 2, Faeria, Farming Simulator 19 i The Jackbox Party Pack) w gry z EGS to niemal 895 godzin. Czyli codziennie musielibyśmy poświęcić na zabawę prawie dwie godziny, żeby to wszystko ograć przez 16 miesięcy.

I ostatnia liczba tego epickiego zestawienia. Suma złotówek, jakie musielibyśmy wydać na cyfrowe wersje rozdanych gier wynosi 7 183 zł i 81 groszy.

PS Tak, mogłem gdzieś walnąć się w obliczeniach, więc jakby co – kalkulator i korygujcie.

PS2 Rozpad Eternitu przypomniał o jeszcze jednym epizodzie Epica z rozdawnictwem – pod koniec 2015 roku mogliśmy otrzymać za darmo grę Shadow Complex w Epic Games Store. Co oznacza, że rozdano łącznie 102 gry.