Modę na kopanie w (wirtualnej) ziemi niewątpliwie zawdzięczamy programistom z First Star Software, którzy stworzyli Rockforda i całą otoczkę z Boulder Dasha w przeróżnych odmianach. Plus Construction Kit, plus wszelkie domowe próby tworzenia własnych zestawów plansz do zamęczania słynnego kopacza.

Przesiadka na maszyny 16-/32-bitowe nie wyszła Boulder Dashowi tak dobrze, jak można było się tego spodziewać. Bardzo szybko dogonili go naśladowcy, a na niektórych z platform nikt nie zapamiętał Rockforda – raczej bohaterów Supaplexa lub Emerald Mine (z wykopkami szmaragdów zamiast diamentów). I tego ostatniego dotyczy ta wzmianka.

Emerald Mine to amigowy klon Boulder Dasha, opracowany przez Klausa Heinza i Volkera Werticha. Druga z wymienionych postaci powinna być dobrze znana wielbicielom strategii – to twórca niezapomnianych Settlersów. Emerald Web to serwis internetowy w całości poświęcony grze Emerald Mine wraz z jej wariantami, kopiami i dodatkowymi poziomami. Sekcja Download uwzględnia łącznie 657 gier będących wariantami lub klonami Emerald Mine (w tym oficjalne trzy części wydane przez Kingsoft). Oceniając jedynie po screenshotach i liczbie kopii gry – moda na wykopki w ziemi rozwijała się dynamicznie od 1986 do 1997 na Amigach, a jej efekty świadczą o tym, że i posiadacze Amig lubowali się w kopaniu w ziemi i tworzeniu labiryntów usłanych kamieniami i szmaragdami.