Zaprawdę powiadam wam warto czasem zagrać sobie w jakąś planszówkę. Ile bowiem można siedzieć z padem przed monitorem? O! Planszówki z giereczek? Jeszcze lepiej!

Gry planszowe (czy karcianki) na podstawie gier komputerowych nie są czymś specjalnie nowym. Mamy bowiem analogowe wersje chociażby takich tytułów jak Bloodborne, Fallouta czy Dark Souls. Nie powinny więc specjalnie dziwić ruchy w tym kierunku – rynek planszówek przeżywa istny renesans, a ludzie z chęcią sięgają po znane marki. Wystarczy spojrzeć ile jest gier planszowych opartych w jakiś sposób na mitologii Lovecrafta.

Konami postanowiło, że dwa ich klasyczne tytuły też zostaną przeniesione na plansze – Bomberman oraz Contra. Contrą zajmuje się Blacklist Games a Bomberman trafił w ręce IDW Games. Obie mają ukazać się w 2020 roku. IDW uzyskało także licencje na karcianki, przypinki oraz puzzle oparte na Bombermanie.

Bomberman wydaje się bardzo oczywistym kandydatem na planszówkę. W końcu mamy kilku graczy, którzy poruszają się po planszy i próbują się nawzajem wysadzić. Dodajmy do tego losowo pojawiające się power-upy i w sumie planszówka gotowa. Nie powiem – sam zagrałbym w taką grę, bo może to być świetny pomysł na kawał imprezowej rozrywki. Plotki mówią, że główną inspiracją dla planszowej wersji Bombermana ma być Super Bomber Man R. Inna sprawa to Contra – tu jest mocno trudniej bo mamy do czynienia z grą, która opiera się na refleksie i szybkiej akcji pełnej wybuchów, przeciwników i skakania. Wiemy, że planszówkowa Contra ma wykorzystywać karty oraz figurki postaci z serii. Szczerze to nie wiem jak coś takiego ugryźć i ciekawi mnie jak to będzie wyglądało. Mam tylko nadzieję, że Spread Shot nadal będzie rozwiązywał wszystkie problemy.

Poniżej można zobaczyć jak wygląda inna gra planszowa oparta na komputerowej – Shovel Knight: Dungeon Duels.