Jak dobrze być RPG-owym nerdem. Piąta edycja D&D, druga edycja Pathfindera, Tunnels and Trolls Deluxe itd. – jest w czym wybierać panowie szlachta! O! Nowy Eberron!

Żyjemy w ciekawych czasach. Jeśli ktoś jest fanem Dungeons and Dragons to może dosłownie pływać w podręcznikach, przygodach. Od klasycznych edycji po najnowsze dziecko Wizards of the Coast – nigdy chyba nie było tak dobrze. Chcesz sięgnąć po Ravenloft – proszę bardzo! Może czas na lekko zmienioną pierwszą edycję ze sznytem swords and sorcery – to też mamy! Dlatego powiem szczerze – informacja o tym, że Eberron jest kolejnym światem przeniesionym na łono piątej edycji D&D nie była dla mnie specjalnie poruszająca. Choć muszę przyznać – ten wybór cieszy i jest dość ciekawy.

Nowy podręcznik opisujący zasady i świat ma nazywać się Eberron: Rising From The Last War. Książka ma być w twardej oprawie, jej premiera jest zapowiedziana na 19 listopada, a koszt to 49.95 dolarów. Tutaj mamy link do podręcznika na Amazonie.

Dlaczego Eberron to ciekawy wybór? Jest kilka powodów. Po pierwsze – nie jest klasyczny świat D&D. Jego twórca – Keith Baker – wygrał w 2002 roku konkurs na nowy setting. Po drugie – to świat steampunkowy i wręcz pulpowy. Nie ma tu tyle wysoko-poziomowej magii jak na przykład zaklęcia wskrzeszające. Z drugiej strony – wszędzie mamy magiczne latarnie a jedną z nowych ras (bardzo lubianych przez graczy) są żywe golemy wojenne stworzone przy pomocy magii (ale mające dusze!). Takich cudeniek jest w tym świecie mnóstwo i warto się w niego z tego powodu zagłębić. To nie jest standardowy świat fantasy!

Czego zatem możemy się spodziewać w nowym podręczniku? Oczywiście opisu świata (lub przynajmniej dużego jego fragmentu). Będzie jedna całkowicie nowa klasa – artificer czyli skrzyżowanie magicznego naukowca z alchemikiem. Na graczy czeka też cała kampania a także nowe rasy i potwory. Ja sam zacieram rączki!