Wprowadzenie do walk o przyprawę Przemytników mogło stanowić nie lada zaskoczenie, jednak Fremeni jako czwarta frakcja – nie powinno nas dziwić. Równie ważna jest także informacja o premierze Dune: Spice Wars we wczesnym dostępie – ta nastąpi już 26 kwietnia 2022 r.

Tradycyjnie studio Shiro Games zaprezentowało nam kolejne stronnictwo. Fremeni to tubylcy na Arrakis, którzy od sześciu dekad są solą w oku okupujących planetę Harkonennów. Często niedoceniani, zahartowani wojownicy udowadniają swoją wyższość bojową za każdym razem, gdy zagrażają handlem przyprawą.

Tak jak w najnowszej filmowej produkcji Denisa Villeneuve’a – Liet Kynes jest kobietą. Wpływowa imperialna planetolog w sekrecie przewodzi ekologicznemu projektowi rozpoczętemu przez ojca. Manewrując pomiędzy fremeńskimi tradycjami a imperialną administracją, Kynes znakomicie działa w konspiracji, ukrywając swoje prawdziwe intencje. Fremeni zaś traktują ją z szacunkiem i niemalże religijnym oddaniem.

Do Kynes dołączyło wiele prominentnych jednostek, które wspierają plan, doceniając jednocześnie jej  strategiczny umysł. Część z nich dołączyła do siczy Tabr, by poprowadzić Fremenów do zwycięstwa w nadchodzącej wojnie. Przede wszystkim to Stilgar ben Fifrawi. Naib siczy, wielki wojownik i jeszcze mądrzejszy przywódca, cieszy się wielkim szacunkiem pośród Fremenów. Jest też zbuntowana Matka Wielebna Ramallo, inspirująca religijną pasją i wiedzą na temat fremeńskich ścieżek, charyzmatyczna, dzielna i obdarzona intuicyjnym umysłem Chani, córka Liet oraz Otheym – uznany fremeński wojownik, który specjalizuje się w partyzanckich akcjach.

Mechanika Fremenów w dużej mierze opiera się na ogromnej wytrzymałości na ekstremalny klimat Arrakis, dzięki czemu mogą oni utrzymywać rozległe tereny, długo bronić się przed przeważającymi siłami i podróżować na duże odległości – także poprzez zdolność ujeżdżania czerwi. Ich ulubioną taktyką jest walka partyzancka i zastawianie śmiercionośnych pułapek na wroga, gdy jest osłabiony bądź po prostu nieświadomy nadciągającego ataku. Solą ich armii są uzbrojeni w dwa długie noże Wojownicy, umiejętnie wykorzystujący otoczenie podczas walki. Równie ważni są Inflitratorzy, zwyczajowo niewidoczni, dopóki nie trafią na przeciwnika. Harcownicy osłabiają lepiej uzbrojone jednostki wroga granatami, Fedaykini to elita fremeńskich żołnierzy z krysnożami u boku, rosnący w siłę im więcej mają oponentów przed sobą, z kolei Karawany Kulonów przenoszą cenną wodę i stanowią podstawę obozów frakcji, ale mogą bronić się za pomocą pistoletów Maula.