Studio ZA/UM ma powody do zadowolenia. Kilka dni temu zgarnęło bowiem aż trzy prestiżowe nagrody BAFTA, po raz szesnasty przyznawane przez Brytyjską Akademię Sztuki Filmowej i Telewizyjnej. Organizacja ta docenia zresztą nie tylko gry wideo, ale również przychylnym okiem zerka na film czy spektakle telewizyjne i media interaktywne. Z oczywistych względów nas najbardziej interesują te ostatnie.

Twórcy Disco Elysium nominowani byli aż w siedmiu kategoriach, z czego te za najlepszą narrację, najlepszą ścieżkę dźwiękową i najlepszy debiut Akademia przyznała właśnie im. Warto w tym miejscu wspomnieć, że soundtrack do tej wyjątkowo mocno polecanej przez nas gry stworzył angielski zespół British Sea Power, który łączy w swoich melodiach elementy postpunku z brzmieniem indie-rocka. A takie połączenie jak cholera pasowało do nagrodzonej produkcji.

Mikk Metsniit, pełniący funkcję Head of Publishing studia, powiedział:

„Nasz zespół został wręcz przytłoczony globalną reakcją społeczności graczy na nasz tytuł. Cieszymy się, że tak wielu ludzi zakochało się w wykreowanym przez nas świecie, a ciężka praca zespołu, zauważona przez Brytyjską Akademię Sztuki Filmowej i Telewizyjnej, to już prawdziwy zaszczyt.”

Warto również wspomnieć, że to oczywiście nie jedyna nagrodą, jaką ZA/UM odebrało od czasów debiutu Disco Elysium. Przykładami takich są chociażby Nagroda serwisu IGN za najlepszy exclusive 2019 roku oraz Nagroda Gry Roku przyznawana przez PC Gamer.

Pozostałymi tytułami, dostrzeżonymi podczas wręczania nagród były (podając w porządku alfabetycznym): Ape Out, Apex Legends, Call of Duty Mobile, Control, Death Stranding, Kind Words, Life is Strange 2, Luigi’s Mansion 3, Observation, Outer Wilds, Path of Exile, Sayonara, Untitled Goose Game, Wild Hearts.