COVID-19 wszystkim dał się we znaki, mimo tego, zwyczajowo pod koniec pierwszego tygodnia stycznia, rosyjscy fani ZX Spectrum mają swoje święto – demoparty DiHalt (lista prac i wyniki na Pouecie).

Nie inaczej było i w tym roku. Mimo restrykcji, partowicze gromadnie, niektórzy z rodzinami, świętowali Boże Narodzenie z najnowszymi grafikami, muzyką oraz demami na ZX Spectrum. Były również prace na inne platformy, aczkolwiek to ZX był wiodącą konstrukcją.

Należy wspomnieć że dla wielu Rosjan, ZX Spectrum kojarzy się z jednym z wielu klonów, głównie Pentagonem, nie zaś z poczciwym Gumiaczkiem. Jak co roku, oglądałem transmisję na żywo z odbywających się konkursów oraz głosowałem on-line na prezentowane prace. W tym roku było inaczej, gdyż zostałem zaproszony do wspólnego oglądania przez… Rosjan nie mogących pojawić się osobiście w Nizhny Novgorod. Było ciekawie. Zapraszający przedstawił mnie innym uczestnikom, inni się sami przedstawili, a byli to znani w środowisku twórcy dem, gier oraz sprzętu. Wymieniliśmy uprzejmości oraz kilka zdań dotyczących samej imprezy w języku Szekspira. Byłem mile zaskoczony faktem iż większość kojarzyła mnie oraz portal, który założyłem, z dem oraz innych aktywności na Specca. Szybko większość rozmów i komentarzy przeszła na rosyjski, co niespecjalnie mnie zdziwiło. Opinie i zachwyty nad świetnej jakości pracami mają wspólny język, więc bariera językowa w żaden sposób nie tłumiła emocji uczestników spotkania. Było na co popatrzeć! Omega – Czech, po 20 latach nieaktywności, wypuścił prawie 10 minutowe demo VOID będące kosmiczną opowieścią, od razu zaskarbiając sobie przychylność oglądających!

Kolejną silną konkurencją DiHalt jest intro 256 bajtowe. Zwycięzcą został bfox ze swoim majstersztykiem GleEst.

Osobiście w tym roku nie udało się nic przygotować, za to rok wcześniej na DiHalt, w tej samej konkurencji, zająłem 1 miejsce intrem będącym zaproszeniem na speccy.pl party 2020.1, które z powodu pandemii się nie odbyło.

To co mnie zastanowiło to fakt, że co roku tak wiele osób w Rosji świetnie bawi się z ZX oraz innymi retro-platformami, nawet pomimo panującej pandemii. W tym roku przypada 10 lecie założenia speccy.pl, może to dobra okazja aby nie dać się marazmowi i wziąć udział bądź zorganizować i zrealizować 10 inicjatyw związanych z tematyką portalu? Staram się być optymistą, który wierzy że jeżeli samemu się zainwestuje trochę czasu i energii, to znajdą się osoby, które wesprą inicjatywy. Czas pokaże.