Osobiście nie jestem jakimś wielkim maniakiem serii Diablo. Oczywiście doceniam jej klimat i wpływ na świat gier, ale nie spędziłem przy tych grach setek godzin. Wiem jednak, że sporo osób wręcz uwielbia Diablo, więc oto garść nowych informacji o czwartej odsłonie serii!

Gwoli wyjaśnienia – to nie jest tak, że jestem jakoś przeciwny Diablo. Jedynkę uznaję za klasyczny tytuł, a ścieżka dźwiękowa jest absolutnie genialna. Dwójka także była bardzo solidna i moim zdaniem niezbyt odbiegała klimatem od części pierwszej. Problem miałem z trójką i tym jak wygląda – całość wydała mi się za bardzo kolorowa i totalnie komiksowa. To w sumie nic złego, ale gdzieś zatracił się mrok z części pierwszej. To oczywiście tylko moje impresje, bo grając w trójkę bawiłem się naprawdę nieźle. Zobaczymy jak będzie z częścią czwartą…

Przechodząc do wspomnianych – pochodzą one z wywiadu ze stroną AusGamers. Wiemy, że czwarta część Diablo będzie używała nowego silnika gry. Co prawda nie podano zbyt wielu detali, ale wiadomo, że gra będzie wykorzystywała rendering bazujący na fizyce (PBR – Physically Based Rendering). Oznacza to bardziej realistyczne odwzorowanie wielu elementów – skóra, krew, włosy czy metal będą teraz wyglądać dużo lepiej niż w przeszłości.

Dodatkowo dzięki nowemu silnikowi zespół może pozwolić sobie na eksperymenty z tym jak kamera pokazuje nam akcję. Mają pojawić się przerywniki w czasie rzeczywistym, podczas których kamera będzie poruszać w bardziej „filmowy” sposób. To oznacza też, że będziemy mogli lepiej przyjrzeć się naszemu bohaterowi czy bohaterce. Jak dla mnie wszystko to brzmi świetnie!

Możemy także przygotowywać się na to, że w grze dynamicznie będzie zmieniać się pogoda a także cykl noc-dzień. Co najważniejsze – będzie mogli zniszczyć sporą część otoczenia a dzięki nowemu silnikowi animacje mają być dużo bardziej płynne.

Wszystko to brzmi jak bardzo pozytywne zmiany i mam nadzieję, że nie jest to tylko PR-owe mydlenie oczu. Jeśli tak to przyłączam się do czekających na Diablo 4 i na pewno spróbuję starcia z hordami piekieł jak tylko będzie okazja.

Jeśli chcecie zobaczyć grę w akcji to poniżej mamy długi filmik pokazujący wstępną rozgrywkę trzema z dostępnych klas: