Firma Clockwork Tech LCC oferuje zestawy do samodzielnego montażu, które umożliwią nam uzyskanie ładnego, oldschoolowego terminala linuxowego zbudowanego na bazie procesora RISC-V.

W tej konstrukcji pewnie nie byłoby nic zaskakującego – ot kolejny projekt komputera poskładanego z gotowych komponentów do samodzielnego montażu (plus Linux w roli systemu operacyjnego). Jednak konstrukcja obudowy, ułożony w jednej linii z mechaniczną klawiaturą ekran budzą zaskakujące skojarzenia – z edukacyjnymi komputerami lat 80. – Amstrad Notepad NC100, Sinclair Z88 oraz Epson HX-20 i podobne konstrukcje, wyposażonymi w monochromatyczne wyświetlacze.

DevTerm R-01 bazuje na procesorze RISC-V (o zredukowanej liczbie rozkazów), a wewnątrz obudowy mieści się płyta główna ClockworkPi v3.14, R-01 Core (64-bitowy RISC-V/1 GHz + 1 HB RAM), 6,86-calowy ekran LCD IPS, mechaniczna klawiatura, miejsce na baterie, głośnik oraz moduł drukarki termicznej. Port rozszerzeń mieści się w górnej części obudowy i przypomina rozwiązania znane z lat 80. W skrócie – dla wielbicieli Linuxa, opensource’owych rozwiązań oraz oryginalnego sprzętu do pracy i zabawy – DevTerm R-01, którego cenę ustalono na 239 USD (plus VAT, plus koszty wysyłki), a co przekłada się na ok. 1300 zł – może okazać się ciekawą propozycją dla fanów estetyki lat 80.