Ale brak tego rozwiązania może być szczególnie dotkliwy dla fanów próbujących grać na platformie Google.

[AKTUALIZACJA] Oryginalna wersja artykułu zawierała błędną informację na temat cross play na platformach innych niż Stadia.

Stadia jest jednym z głośniejszych tematów w branży gier – streamingowa platforma od Google ma być alternatywą dla grania na PC i konsolach, umożliwiając nam odpalenie nawet największych tytułów na urządzeniach mobilnych czy telewizorach bez dodatkowego sprzętu. Sama oferta Stadii wzbudza mieszane uczucia – platforma oparta będzie na subskrypcji za 10 dolarów, w ramach której będziemy mogli grać nawet w rozdzielczości 4K i będziemy zmuszeni normalnie kupować gry, bo jedyną, jaką otrzymamy za darmo w ramach abonamentu, będzie Destiny 2 wraz z nadchodzącym dodatkiem (w przyszłości Stadia zaoferuje też opcję bez abonamentu, ograniczając jednak maksymalną rozdzielczość gry do Full HD z dźwiękiem stereo). Chociaż w teorii jej ekosystem zbliżony jest do PC, Stadia nie będzie oferowała cross-playu z tą platformą – twórcy zapewniają jednak, że jeśli cross play nadejdzie, zostanie on wprowadzony także na platformie Google.

Na stronie pytań i odpowiedzi Bungie poinformowało, że w momencie startu Shadowkeep i New Light (to drugie to darmowy komponent Destiny 2 zawierający wszystkie dotychczasowe rozszerzenia), gra na Stadii nie będzie oferować funkcji cross play z PC i konsolami. Firma podkreśliła, że w tej chwili skupia się na zagwarantowaniu funkcjonalności cross save (czyli swobody przenoszenia stanu gry między platformami, na których chcemy grać) na wszystkich platformach, a co za tym idzie, nadaje cross playowi niższy priorytet. Mark Noseworthy z Bungie podkreślił, że nie istnieją żadne technologiczne ani związane z regulaminami platform ograniczenia, które powstrzymywałyby jego studio przed wprowadzeniem tego rozwiązania.

Ważną informacją do wyciągnięcia z komunikacji Bungie jest ta dotycząca Stadii jako osobnej platformy – oznacza ona, że nie należy patrzeć na ofertę Google jako na „inne PC” tylko na kompletnie osobny ekosystem. Chociaż twórcy Destiny 2 zapewniają, że cross play jako taki pojawi się w ich grze o ile fani przyjmą pozytywnie nadchodzące zmiany (w tym przejście na darmowy model z płatnymi dodatkami we wrześniu), to powinien zostać on zaimplementowany. Brak cross playu na starcie może być jednak mocno odczuty przez użytkowników Stadii, szczególnie pierwszych – oznacza on małą ilość graczy na serwerach, a co za tym idzie mniej osób, z którymi będziemy mogli współpracować w kooperacji lub walczyć w PvP. W rezultacie jedyna gra, jaką użytkownicy Stadii dostaną za darmo w ramach abonamentu będzie też tytułem, który na platformie Google działa gorzej niż gdziekolwiek indziej. Sytuacja zmieni się z czasem, jednak dodatkowo osłabia to początkową pozycję Stadii, która póki co nie dostarczyła żadnej wielkiej rewolucji, o której opowieści snuli nam jej twórcy.