Każdy z nas ma swoje marzenia, niektóre udaje się zrealizować, inne są równie odległe jak jednostka astronomiczna, dzieląca Ziemię i Słońce. Dave Hayne, jeden z inżynierów odpowiedzialnych m.in. za opracowanie Amigi 2000 przy okazji swojego 704 zdjęcia w czerni i bieli, prezentującego Amigę 2500 opowiedział krótką historię związaną z… marzeniami o podboju kosmosu.

Podczas wydarzenia zatytułowanego Amiga34 Neuss w Niemczech, jeden z kolekcjonerów i sprzedawców sprzętu retro, Marvin Droogsma (którego mieliśmy okazję w tym roku spotkać na Pixel Heaven) wystawił na ekspozycji sprzętu Amigę 2500, oblepioną numerami ewidencyjnymi NASA. Dave Haynie, projektujący A2000 i warianty 2500 jako starszy inżynier i lider projektu wspomina, że po opuszczeniu uczelni wyruszył na podbój zawodowego świata, skuszony obietnicami General Electric o pracy nad urządzeniami związanymi z programem lotów kosmicznych, trafił właśnie do tej firmy. Gdzie, jak się okazało, miał rozpocząć prace nad narzędziami wykorzystywanymi do konstrukcji broni atomowej. Dave Haynie porzucił pracę w General Electric po czterech miesiącach. Trafił do Commodore’a, gdzie pracowała m.in. przy rozwoju Amig. A te ostatnie pracowały przy ponad 150 misjach kosmicznych NASA, rejestrując dane telemetryczne. Ostatecznie Dave Haynie nigdy nie uczestniczył w programie lotów kosmicznych, ale pośrednio zrobiło to jego dzieło. Drugie z jego dzieł zrobiło coś jeszcze…

Marvin uzupełnia tę historię jeszcze jedną ciekawą informacją: na dyskach dwóch Amig pracujących niegdyś w NASA: „DiskSalv 4 wykonał dobrą robotę na drugiej partycji”. Jeśli kogokolwiek interesuje kompletna historia – A2500 należąca do NASA, przed sprzedażą na rynku musiała przejść operację wyczyszczenia dysków z komercyjnego oprogramowania i wrażliwych danych. DiskSalv 4 to narzędzie opracowane przez Dave’a Haynego, przeznaczone do naprawy partycji i… odzyskiwania danych. Marvin Droogsma wspomina, że za jego pośrednictwem udało się odzyskać interesujące skrypty napisane w Arrexie (skryptowy język do komunikacji i zarządzania aplikacjami) oraz wiele danych liczbowych.

A2500 prezentowana podczas Amiga34 została wystawiona na sprzedaż w sklepie Retro8BitShop. Za jedynie 4995 euro.

W materiale wykorzystano zdjęcia Dave’a Haynego oraz Micha Schneidera.