Ćwierć wieku po premierze oryginalnej książki Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru przywróciło w formie elektronicznej znakomitą grę paragrafową „Czarny Legion”.

Oto świat za tysiąc lat, gdy ludzkość podczas podboju kosmosu natyka się na przedstawicieli pozaziemskiej cywilizacji. Niestety, obcy okazują się wyjątkowo nieprzyjaźni, dochodzi więc do krwawej konfrontacji. W konflikt na międzygalaktyczną skalę wplątany zostaje także młodszy oficer Wojskowego Obozu Polowego, czyli ty, Czytelniku. Od ciebie i twoich decyzji będzie zależeć, czy wyjdziesz z tej przygody żywy, a na szali ważą się być może również losy całej ludzkości!

Gra-książka polega na czytaniu kolejnych paragrafów i podejmowaniu w imieniu bohatera decyzji mających wpływ na dalszy przebieg historii. Niekiedy o tym, jak potoczy się opowieść, zadecyduje też los reprezentowany przez rzut kośćmi. Poza wędrówką po kolejnych paragrafach książki gracz będzie także toczył walki z napotkanymi po drodze przeciwnikami, rozwijał parametry swojej postaci (tylko trzy – sprawność, inteligencję i żywotność), a także kompletował potrzebne w przygodzie broń i ekwipunek. Stopień skomplikowania zasad nie jest jednak zbyt duży, więc obliczenia parametrów i walk czy notowanie odniesionych ran i zebranych przedmiotów nie zdominują lektury.

Rafał Nowocień – w latach 90. redaktor „Magii i Miecza”, później piszący do „Secret Service” i współtworzący komputerowego Wiedźmina – stworzył „Czarny Legion” ćwierć wieku temu. Książka, wydana przez niszową oficynę, wśród koneserów gier paragrafowych pozostaje atrakcyjną perełką do dziś, o czym świadczą wysokie ceny osiągane przez oryginalne, zaczytane egzemplarze na internetowych aukcjach.

Na szczęście teraz można zagrać / poczytać również w formie elektronicznej. Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru wznowiło książkę Nowocienia i udostępniło ją zupełnie za darmo w formatach mobi, epub i pdf.