Pandemia wpływa odrobinę na dystrybucję unikalnych dóbr, przez co wasze egzemplarze PSX Extreme mogą dotrzeć do saloników prasowych i centrów handlowych z lekkim poślizgiem. To jest objawić się dokładnie 1 grudnia, we wtorek. Niemniej delikatne opóźnienie nie powinno wpłynąć na czułe nosy czytelników, delektujących się zapachem papieru i świeżej farby drukarskiej, który towarzyszy ciekawej lekturze.

Tematy numeru tego numeru mogły być tylko podwójnie next-genowe. To znaczy kultura i jakość pracy konsol nowej generacji: w testowanym gronie znalazły się PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S. Redaktorzy PSXE wzięli na warsztat pady, zgodność, usługi i giereczki, co skończyło się kilkudziesięciostronicowym materiałem, który może okazać się dobrym przewodnikiem po nowej generacji (jeśli właśnie planujecie gwiazdkowe zakupy, które sprowadzają się do wyboru pomiędzy literkami P i X). Ponoć nikt redakcji nie owijał nowych current-genów w bawełnę, wiec możemy spodziewać się ciekawych wieści z pierwszej ręki.

W sekcji z recenzjami sporo AAA – od nowiutkiej Valhalli, przez Call of Duty: Black Ops Cold War, DiRT 5, Sackboy: A Big Adventure, Spider-Man: Miles Morales, Hyrule Warriors: Age of Calamity, Yakuza: Like a Dragon, Astro’s Playroom, Demon’s Souls, Godfall, Devil May Cry 5 Special Edition, aż po Observer: System Redux. Jest i recenzja nowego Spider-Mana plus uzupełniający materiał o genezie czarnego Spider-Mana oraz popularyzacji Moralesa.

Przedpremierowy materiał, który poprzedza przesuniętego w czasie Cyberpunka 2077 opowiada o technologii w naszym świecie i cyberpunku. I nowych zjawiskach, jak pralnie pieniędzy w grach sieciowych,  wycieki danych personalnych do darknetu. Do tego artykuł o szarej strefie gier, wywiad z z twórcami Ghostrunnera (i o tym, jak przesunięcie premiery Cyberpunka wpłynęło na debiut oraz coś o psie jednej z artystek).

Retro zostało zdominowane barwną historią serii The Elder Scrolls, które pierwotnie nie miały być grą RPG z niezłym startem, bo pierwszy świat z serii był wyjątkowo wielki. Jest więc okazja, by dowiedzieć, jak Todd Howard z Bethesdy zaczynał swoją karierę. Drugi przekrojowy materiał opowiada historię pierwszych salonów gier w Polsce, znajdujących się w Warszawie, w 1972 roku, za czasów pierwszej rozlewni  Coca-Coli.

Redakcja PSX Extreme każe nam także niecierpliwie czekać na kolejny numer, który ma wyróżniać prezent… w postaci noworocznego kalendarza gracza z niesamowitymi dziełami sztuki gamingowej… Dowiedzieliśmy się też, że Myszaq za każde kolejne spóźnienie ma pisać wiersze. Zaczęło się tak:

„Z tekstami się spóźniłem, bo w tym roku dużo spałem i dużo wódki piłem. Czego na rok następny sobie życzę? Gdy o 4:30 w nocy SMS przyjdzie, że to nie Roger się dobija, ale piękne dziewczę pisze”.

I pewnie na tym jednym wierszu się nie skończy.

Spis treści PSX Extreme 280

Tematy  Numeru

Test Xbox Series X|S
Test PlayStation 5

Co  Nowego

Final Fantasy XVI
Soulborn
Hitman III

Recenzje

Amnesia: Rebirth
Assassin’s Creed Valhalla
Astro’s Playroom
Bright Memory
Call of Duty: Black Ops Cold War
Cobra Kai: The Karate Kid Saga Continues
Demon’s Souls
Destiny 2: Poza Światłem
Devil May Cry 5: Special Edition
DIRT 5
Fuser
Gears Tactics
Godfall
Hyrule Warriors: Age of Calamity
Kingdom Hearts: Melody of Memory
Marvel’s Spider-Man Remastered
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Need for Speed: Hot Pursuit Remastered
No More Heroes & No More Heroes 2: Desperate Struggle
Observer: System Redux
Pacer
Pumpkin Jack
Remothered: Broken Porcelain
Sackboy: Wielka Przygoda
Sakuna: Of Rice and Ruin
Tetris Effect: Connected
The Dark Pictures Anthology: Little Hope
The Falconeer
The Last Blade: Beyond the Destiny
The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel IV
Yakuza: Like a Dragon

Hardkor

Spider-Man XXI wieku
Ghostrunner – wywiad z Radosławem Ratusznikiem
Cyberpunk jest tu i teraz
Szara strefa gamingu
Myszaq lubi

Retro

Pierwszy polski salon gier?
Nie tylko Skyrim – historia The Elder Scrolls

Felietony

Z uKosa [Koso]
Fabularna tawerna [Zax]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Zooltar / Marcellus]
Achievement Unlocked [Krooger]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Okiem maniaka [Roger]

Stałe Rubryki

Co nowego
Ohayo Nippon
Dobre, bo polskie
Hyde Park
Headshot
Prenumerata
Comix Zone
Region Filmowy
Graczpospolita
Listy
Głos Ludu