W informacji prasowej zawierającej zapowiedź gry Cyborg Mechanic przeczytałem, że będzie ona hołdem dla cyberpunkowych dzieł lat 80. i 90. W sumie racja, te dwie dekady kształtowały w nas potrzebę zabawy w świecie przyszłości, pełnym maszyn, wszczepów i innych elektronicznych zabawek, po które tak chętnie dziś sięgamy w grach.

Niemniej pierwszy, krótki, filmowy zwiastun Cyborg Mechanica odsłania nam grę o tym, co oglądaliśmy w intrze do Syndicate. Może tu jest odrobinę inaczej, bo zcyborgizowani ludzie sami zgłaszają się na zabiegi, a nie (jak w Syndicate) są porywani przez zachłanne korporacje wprost z ulic i ulepszani, stosowanie do potrzeb misji.

No właśnie, zanim opróżnię wirtualny garaż (gdzie się podzieje mój wysłużony cybertruck?) i zostanę cyberchirurgiem bez licencji, tworząc swoją pierwsza, domową klinikę, zabarwioną czerwienią krwi i szlachetną stalą protez, chciałbym dowiedzieć się więcej o dystopijnym świecie gry, której cele ma być diagnostyka, amputacja i wszczepianie ulepszeń. Trudno mi bowiem wciągnąć się w fabułę gry o rzeźniku, bez całej tej otoczki (ok. nie dotyczy Dooma i pochodnych). Przypominam, że w latach 90. grałem już w Life and Death (oraz podobne), więc oczekiwania są duże.

Podwójna rola mechanika i chirurga to brzmi dumnie, jeśli oczywiście twórcy gry, Tomula Games, dostarczą nam odpowiednią liczbę skomplikowanych przypadków i opcji upgradeów do wykonania. Odpowiednio punktując udane wszczepy i ganiąc za odrzucone. Z zapowiedzi możemy też dowiedzieć się o opcji usprawniania warsztatu i władzach, które mogą nas namierzać. Chętnie zobaczę opcję maskowania wyposażenia cybernetycznej lecznicy garażowej w taki sposób, żeby jej cyberpsy nie wyniuchały. Opcja wrabiania klientów w zamian za uniknięcie odpowiedzialności brzmi dobrze, mam nadzieję, że będzie więcej takich nieczystych zagrywek i będą miały one długofalowe konsekwencje.

Oby Cyborg Mechanic wyrósł na grę o znacznie większym lore niż sam garaż i atrakcje, związane z grzebaniem w bebechach. Chętnie zobaczyłbym praktyczne zastosowania modyfikacji w świecie gry. Ot takie przedstawienie modyfikacji, jak w Alicie. Data wydania Cyber Mechanica jest jeszcze odległa, więc na krwistą rzeźnię z cyborgami poczekamy. Do 2021 roku.