40 lat to nie jest banalny wiek (przynajmniej w przypadku maszynerii, która do dziś przetrwała dzięki oddanej społeczności) – a taka właśnie rocznica szykuje się w przyszłym roku. Gumiak kończy 40-kę, a Nicola i Anthony Caulfield– szykują filmowy dokument.

Zbiórka na Kickstarterze już ruszyła, dotychczas gromadząc ponad 1000 zamówień i przekraczając trzy z ustalonych progów. Dokument doczeka się więc napisów w językach włoskim, portugalskim i hiszpańskim, rosyjskim oraz polskim, a podstawowy czas filmu wydłuży się o 30 minut dodatkowych materiałów. Progów w zbiórce jest jeszcze kilka (ostatni na poziomie 75 tysięcy funtów), dwa kolejne tygodnie powinny sprawić, że większość z nich zostanie osiągnięta.

Dokument The Rubber-keyed Wonder tworzony jest przez ten sam zespół, który opracował trylogię From Bedrooms to Billions. W formie cyfrowej oraz fizycznych wydań DVD i Blu-ray docelowo ma trwać 80 minut, a jego wydanie zostało zaplanowane na grudzień przyszłego roku. W planach m.in. galerie fotografii, wkładki z grafikami Johna Harrisa. Wśród informacji zawartych w filmie mamy odnaleźć odpowiedzi na pytania nurtujące wielbicieli ZX Spectrum: w jaki sposób i dlaczego stworzono Gumiaka? Jaki wpływ na rzeczywistość miało powstanie ZX Spectrum? Dowiemy się też jak powstał mózg tej niezwykłej maszyny  – procesor Z80, posłuchamy głosów deweloperów, artystów i muzyków, autorzy oddadzą tez na chwilę mikrofon fanom.