Średniowieczna strategia studia Paradox Interactive i Lab42 właśnie debiutuje na ekranach najnowszych Xboxów i konsol Sony, a nowe królestwa już czekają na założenie przez swoich władców.

Strategia wydana w 2020 roku na PC po upływie półtora roku pojawia się na Xboxach Series X i S oraz PlayStation 5.  Fabuła w Crusader Kings III skupia się na królewskiej rodzinie oraz kontroli na przestrzeni wieków postacie władców i ich spadkobierców. Wszystko to w celu ochrony i utrzymania prawa do ziemi i tytułów. Cała rozgrywka skupiona jest na interakcjach pomiędzy postaciami (każda o wyrazistej i niepowtarzalnej osobowości), wydarzeniach toczących się pod wpływem naszych decyzji. Do wyboru – dziesiątki szlacheckich domów z Islandii, Indii, przez Finlandię, aż po Afrykę, rozpisane na ponad pięć wieków. W tle rozgrywki – dziedziczenie, wykorzystanie wpływów, wojny, rebelie, oblężenia, szpiegostwo, strategiczne planowanie, dyplomacja i religia. Plus małżeństwa, wychowanie dzieci i roszczenia do kolejnych terytoriów… Czas na wielką, historyczna przygodę w realiach średniowiecza.

W przypadku wersji konsolowej Crusader Kings III doczekał się zmodyfikowanego interfejsu i sterowania dostosowanego do większych ekranów. Uwzględniono szybkie ładowanie oraz adaptacyjne efekty triggerów. W przypadku PlayStation 5 kontrolery DualSense będą fizycznie reagować na rozwój wydarzeń w grze. Im więcej stresu narasta w postaci, tym adaptacyjne efekty triggerów będą dawać większy opór.