I znów okazuje się, że w kosmicznej podróży najbardziej potrzebnym przyrządem jest mikrokomputer ZX Spectrum.

Ziemia, rok 2562. Tajemniczy obcy kradną ludzkości całe zapasy złota. Ogromny gospodarczy kryzys wydaje się nieuchronny, a sytuację może uratować tylko pilot kosmicznej kapsuły eksploracyjnej, czyli Ty, graczu. Odbierz złym kosmitom to, co nam zabrali!

W praktyce kapsuła to skacząca kulka, która przemierza kolejne plansze-planety, zbierając złoto i unikając upadku w przepaść. Szybko pojawiają się dodatkowe urozmaicenia i utrudnienia: pola-teleporty, które przenoszą kulkę w inne miejsca na planszy, pola-przełączniki pozwalające uzyskać dostęp do dalszych fragmentów mapy, pola przyspieszające kulkę, dzięki czemu może ona wykonać dłuższy skok, czy wreszcie pola, które znikają po jednokrotnym naskoczeniu. Szczególnie paskudne są przemieszczające się po planszy pola, kontakt z którymi uśmierca gracza – rozpoznanie wzorca, według którego pojawiają się one i znikają to klucz do powodzenia naszej misji. By odnieść sukces, trzeba więc wykazać się nie tylko zręcznością, ale i spostrzegawczością oraz przewidywaniem.

Na osobny akapit zasługuje wykonanie Cosmic Payback: efekt trójwymiarowości został zrealizowany w sposób zapierający dech w piersiach. Pochwalić trzeba także świetną muzykę (w wersji na mikrokomputer wyposażony w 128 kB pamięci RAM) oraz arcywygodne sterowanie kulką.

Warto dodać, że zachwyty naszej redakcji podzielili jurorzy Yandex Retro Game Battle 2020, przyznając tej znakomitej produkcji trzecią nagrodę. Cosmic Paybac można za darmo pobrać z konkursowej strony.