Technologia, której korzenie sięgają lat 70 może dziś doczekać się totalnej reinkarnacji, głównie za sprawą fanów C64. Dziś nie ma problemu z zamówieniem w sklepach z elektroniką THEC64 Maxi – współczesnej repliki C64, w oryginalnych, beżowych barwach i z w pełni funkcjonalną klawiatura, czy też Ultimate 64 – będącego precyzyjnym odtworzeniem C64 w układzie FPGA, dostosowanym do współczesnych akcesoriów.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z poszczególnymi komponentami, składającymi się na C64. Gdzie szukać obudowy, zamienników procesora, PLA, VIC-a II, albo SID-a, jeśli staruszek wyzionie ducha? Okazuje się, że choć to zadanie dla wytrwałych – da się pozbierać z kawałków praktycznie całego, kultowego 8-bitowca. I to z ogromnym wdziękiem. Pretekstem do napisania paru słów o współczesnych próbach reinkarnacji C64 jest pojawienie się gotowej do obsadzenia scalakami płyty ATX64. Wycenione na 27,50 euro PCB w formacie Micro ATX można już zamawiać w przedsprzedaży. Oprócz wyznaczonych miejsc na standardowe dla C64 układy (w tym 2 SID-y) – na płytce znalazło się również miejsce na cztery dodatkowe gniazda rozszerzeń (są już pierwsze dostępne karty, w tym taka, która obsłuży do 8 SID-ów). Wewnątrz jest też złącze dla Pi151 Zero (zamiennik stacji dyskietek 1541). Więc jeśli marzycie o C64 w wersji desktop lub mini tower – to płytki do przełożenia układów już są gotowe.

Oczywiście można rozważyć też inny wariant – jak My64 – czyli gotową obudowę z mechaniczną klawiaturą, wystylizowaną na C64, w której zmieści się płyta główna od PC.

Wróćmy do tematyki układów i ich zamienników. Najważniejsze z nich już doczekały się realizacji, bądź prace nad nimi są już mocno zaawansowane. MockA65xx obiecuje stać się zamiennikiem CPU w 8-bitowcach Commodore’a, Atari i Apple’a. J-CIA zastąpi układy portów w C64, C128 i Amidze. Kostki RAM też da się podmienić. Awaryjny układ PLA również doczekał się zamiennika o zgrabnej nazwie PLAnkton. O zróżnicowanych wariantach układów zastępujących SID-a, jak SwinSID i FPGASID dałoby się napisać osobny artykuł. To nie koniec tej zabawy w podmienianie układów na PCB C64, bo Randy Rossi już pracuje nad repliką VIC-II w FPGA.

Pozostaje już tylko poszukać zamiennika klawiatury do C64 (bo właściwie dlaczego by nie zaryzykować modnego dziś mechanika na), dokupić nową obudowę od Pixelwizarda i ewentualnie wpakować to wszystko razem na płytę SixtyClone lub C64 Reloaded MK2. I w ten oto sposób wiecie już na co posiadacze C64 zamienili swoje zestawy klocków LEGO i co tak pracowicie, wieczorami lutują na tych swoich barwnych PCB. Jeśli chodzi o prace wykończeniowe, modernizację starej obudowy lub kolorowanie klawiatury, to w naszym kraju mamy od tego specjalistę. Oczywiście wszystko to poskładane razem wyjdzie kilka razy drożej od używanego C64, kupionego na aukcji internetowej, ale ile będzie przy tym zbierania komponentów i zabawy…

PS EPROM-ów z BASIC-iem i KERNALEM musicie sobie sami poszukać.