Najnowszy raport finansowy Sony informuje nas o tym, że japońskiej korporacji udało się sprzedać do końca września 2020 roku 113,8 miliona PS4 – przez ostatnie 3 miesiące liczba posiadaczy PlayStation 4 wzrosła o 1,5 miliona. Rok wcześniej sprzedano niemal dwa razy więcej w tym samym okresie – 2,8 mln PS4.

Nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie zestawienie tych danych z dotychczasowymi wynikami sprzedażowymi innych konsol – jeśli PS4 będzie oferowana jeszcze przez dwa kolejne kwartały – z dużym prawdopodobieństwem stanie na globalnym podium, zastępując na trzecim miejscu nieprodukowanego od dekad Game Boya i Game Boya Color (łącznie 118,68 mln egzemplarzy). No chyba, że Nintendo wznowi produkcję GB/GBC.

Do rezultatów DS-a (154,9 mln konsol) i PS2 (157,68 mln urządzeń) wciąż daleko, ale i na dwóch pierwszych miejscach może nastąpić roszada (dzieli je niecałe 3 miliony egzemplarzy). Możliwe więc, że PlayStation 4 będzie świętować niebawem swoje zasłużone miejsce na podium, choć wszystko to będzie już zakryte rosnącym zainteresowaniem graczy nową konsolą Sony.

Tymczasem – ostatni kwartał (liczony do końca września) to również niemal 81 milionów sprzedanych gier na PlayStation 4 (59 procent w cyfrowej dystrybucji) oraz niemal 46 milionów subskrypcji PlayStation Plus.