Na wstępie zaznaczę, że gra zawiera przemoc, korupcję, wulgarny język i narkotyki, dlatego przeznaczona jest dla osób dorosłych.

Cartel Tycoon debiutuje już dzisiaj (18 marca 2021 roku) we wczesnym dostępie na platformie Steam i jest grą strategiczną (zarządzanie zasobami) zainspirowaną gwałtownym wzrostem handlu narkotykami w latach 80. Fabuła osadzona jest w Ameryce Łacińskiej, opowiadająca historię czasów, gdy kokaina opanowała napierw Stany Zjednoczone, a później cały świat.

“Our story about drug cartels focuses on the consequences of such an endeavor. Cartel Tycoon invites players to test themselves against incredible depth and intense, persistent trials, but ultimately, even the hardest dealers succumb to the perils of the trade.” – Margarita Shapovalova, projektantka gry Cartel Tycoon

Naszym głównym zadaniem jest zbudowanie od podstaw imperium produkcji narkotyków i łańcuchów przemytu zarządzając bezwzględnymi kartelami, władzami państwowymi oraz opinią publiczną. Rozwijamy skromną działalność w ogromny system logistyczny obejmujący plantacje marihuany, wszelakie labolatoria do wytwarzania przeróżnych specyfików (od kokainy po metamfetaminę), fabryki, magazyny, kryjówki, a nawet lotniska. Podbijamy sąsiednie, rywalizujące z nami regiony (odblokowując ulepszenia), przekupujemy skorumpowanych polityków, walczymy z policją, CIA, a także uzbrojonym po zęby wojskiem. Kombinacji strategicznych w Cartel Tycoon jest mnóstwo. Śmierć jest prędzej czy później nieunikniona dla tak bezwględnej persony jak baron narkotykowy, jednak zostawiając po sobie godnego następcę, wysiłek włożony w tworzenie ogromnego imperium nie pójdzie na marne.