Widżety, rozwijane menu, scrollbary i inne elementy doskonale znane we współczesnych, graficznych środowiskach dla większości posiadaczy 8-bitowców to wciąż niedoścignione marzenia dla wielu maszyn.

Z nielicznymi wyjątkami – jak GEOS, SymbOS i prototypowe GUI dla Atari XL/XE. Wadą klasycznych OS-ów z GUI jest to, że się błyskawicznie starzeją, pozostawione bez opieki dewelopera coraz rzadziej mogą sprostać wymaganiom współczesnych użytkowników, wykorzystujących na przykład C64 wyposażone w dodatkowe interfejsy. Do tej pory najbardziej obiecującym projektem był Contiki – system operacyjny, który otwierał drogę 8-bitowcom na szerokie infostrady Internetu.

Teraz dowiedzieliśmy się o istnieniu C64 OS – sprawnie zrealizowanego systemu operacyjnego z GUI, którego elementy zostały poskładane z semigrafiki zrealizowanej w trybie tekstowym. W założeniach projektu jest wsparcie dla wielu współczesnych interfejsów, co może oznaczać, że hobbystyczny C64 OS może okazać się ciekawym narzędziem do pracy. Kibicujemy, by autorowi, Gregory’emu Nacu,  wystarczyło chęci na dalsze prace.