To nie jest spóźniony dowcip z okazji dnia dowcipów – naprawdę możemy wybrać się do Berlina odwzorowanego (całkiem dokładnie) w skali 1:1 na pieszo lub autobusem – w roli kierowcy pojazdu rozwożącego po mieście, z miejsca na miejsce, spragnionych miejskich podróży, posiadaczy biletów.

TML-Studios ma duże doświadczenie w tworzeniu symulatorów miejskiego transportu na- i podziemnego: od serii World of Subways, po Fearnbusy, Tourist Bus Simulator oraz Minich Bus Simulator i New York Bus Simulator.

The Bus wystartował w Early Access 25 marca 2021 roku na Steamie. Za przyjemność podróżowania po Berlinie we wczesnym dostępie trzeba zapłacić 120 zł. W programie rozgrywki przewidziano miejskie rozkłady jazdy edytor tras, obsługę pasażerów (od wsiadania, po wysiadanie, sprzedaż biletów i ich kontrolę), sztuczną inteligencję zarządzającą całym ruchem w Belinie, od pojazdów, przez pieszych i naprawdę złożony system sygnalizacji świetlnej. Zza szyby autobusu (lub na pieszo, bo przewidziano również tryb podróżowania po Berlinie z buta, czyli w trybie zwykłego, potencjalnego pasażera) możemy obserwować zabytki i wszelakie istotne punkty orientacyjne. Symulator berlińskiego autobusu pełni więc podwójną rolę – zabawy w komunikację za sterami jednego z miejskich busów i wirtualnego doświadczenia turystycznego, co w pandemii zdaje się być strzałem w dziesiątkę. I to z symulowanym cyklem dnia i nocy, pogodą i porami roku oraz trybem fotograficznym (do robienia fajnych fotek z wirtualnych wakacji w Berlinie). The Bus obiecuje kilka trybów sterowania, od realistycznego po zręcznościowy, w tym zapowiedzianą opcję wygodnego sterowania myszą oraz wsparcie dla Tobii Eyetracking i TrackIR (oczywiście zestawy kierownic sterujących również wchodzą w grę). Jakby tego było mało – w pracy kierowcy uwzględniono również drobne rozrywki – jak zintegrowane radia webowe (Doublebassfm.de oraz FlashBass.fm) oraz opcję gry w multi, uwzględniającą kooperację online. To teraz czekamy, aż ktoś przerobi na symulator z takim samym rozmachem jakieś polskie miasto.