Gry na naszych oczach stają się medium służącym do przekazu zróżnicowanych informacji, wchłaniając powoli klasyczne, znane do tej formy komunikacji. Wprawdzie daleko jeszcze grom do uniwersalnego, połączonego meta medium, ale komunikowanie spraw ważnych dla naszej rzeczywistości nie jest zjawiskiem nowych.

Atuel zobaczymy w serwisie itch.io już 14 września 2022 r. Będzie to opowieść o ochronie przyrody i zmianach klimatu zachodzących w zachodniej części Argentyny. Surrealistyczna gra dokumentalna powstała jako wynik kooperacji studiów Matajuegos i The 12.01 Project (drugie z nich to międzynarodowy zespół twórców filmów dokumentalnych). W świecie wykreowanym w Atuel zobaczymy zarówno świadectwa ludzi oraz krajobrazy inspirowane topografią doliny tytułowej rzeki Atuel. Gra będzie dostępna za darmo, z opcją zapłacenia dowolnej kwoty.

„Chcieliśmy, aby Atuel czuło się jak sen. To dokument, który odkłada fotorealizm na bok, aby w bardziej zabawny sposób angażować gracza w historię i działać na emocje. Gra łączy świadectwa i perspektywy historyczne, tworząc kalejdoskopową narrację, która podkreśla wzajemne powiązania życia i intymność naszego związku z ziemią, na której żyjemy.” – Santiago Franzani, główny artysta i deweloper Atuel

W Atuel odkryjemy oszałamiające, surrealistyczne widoki i przyjmiemy kształty różnych zwierzęta i elementów ekosystemu regionu, czasami stając się nawet samą rzeką Atuel. Podczas zwiedzania będziemy mogli posłuchać prawdziwych świadectw specjalistów (historyków, biologów, geologów) i mieszkańców, którzy opowiadają o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości regionu. Połączone ze sobą perspektywy będą się splatać, aby opowiedzieć narrację o związku ludzi z ziemią, na której żyją oraz skutkach globalnego kryzysu klimatycznego. Obliczone na pół godziny doświadczenie z pogranicza surrealizmu i dokumentu będzie dostępne w języku angielskim i hiszpańskim.

PS Nie jest to pierwsza próba połączenia rozrywki przed ekranem komputera z filmem dokumentalnym. Warto sięgnąć np. po Never Alone, gdzie pod pozorem rozgrywania zręcznosciówki poznajemy historię życia pewnego plemienia.