Niedawno pisaliśmy o zlocie fanów Apple w USA (Vintage Computer Art Festival), na którym w jednym miejscu zgromadzono 12 komputerów Apple-1. Wtedy ostrożnie szacowaliśmy wartość wystawy na jakieś 10 milionów dolarów, biorąc pod uwagę ostatnie transakcje, w których uczestniczył pierwszy komputer Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka (671 000 i 905 000 USD).

Najnowsza aukcja na ebayu daje nam szansę zasmakować tego, ile kosztuje prawdziwe kolekcjonerstwo starych gratów (w tym momencie uważnie rozglądamy się po strychu, garażu i piwniczce, czy aby przypadkiem nie zalegają tam jakieś klasyczne komputery).

Za niecałe 2 miliony dolarów możemy stać się posiadaczami w pełni sprawnego komputera Apple-1 (działał po 6 godzin dziennie w trakcie Vintage Computer Art Festival), wyposażonego w obudowę z drewna, nazwaną KOA (sześć sztuk na świecie), skleconą przez Byte Shop, klawiaturę Datanetic Version D i zakonserwowaną (w drewnie), oryginalną PCB w świetnym stanie (bez modyfikacji i napraw). Do tego w komplecie rekomendowany przez Steve’a Jobsa telewizor Sony TV-115 plus modulator wideo. Zanim klikniecie „Buy It Now”, warto odłożyć na koszty przesyłki, bo i te do małych nie należą (prawie 800 USD).