W dniach 18-24 kwietnia 2021, w wirtualnej formie wydarzenia online, mamy okazję wziąć udział w okrągłej, 10. edycji Animocji, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych, który tradycyjnie odbywa się w Bydgoszczy. To wydarzenie, które przedstawia najważniejsze próby poszukiwań artystycznych na polu kina animowanego.

Bydgoszczanie  doskonale znają Weronike Płaczek, która koordynuje i tworzy Animocje nieprzerwanie od 2011 roku w Miejskim Centrum Kultury. Wprawdzie w tym roku spotkania, panele i warsztaty mogą odbywać się wyłącznie online, jednak nie sposób przejść obojętnie obok listy zaplanowanych atrakcji i tej małej, czerwonej ośmiorniczki Barbary – maskotki festiwalu.

Obok tradycyjnego konkursu filmowego, w którym biorą udział dziesiątki zgłoszonych prac, już w najbliższy weekend będziemy mogli wziąć udział w warsztatach animacji poklatkowej, posłuchać rozmowy z Agnieszką Kunikowską, posłuchać historii La Linea i tajemniczej dłoni, albo dowiedzieć się jak realizować własne animacje, używając smarftona. W programie Animocji przewidziano również konkurs filmów dla dzieci (w różnych grupach wiekowych), pokazy Kropli Piękna w reżyserii Cho Kyung-huna (to pełnometrażowy film zrealizowany na bazie webtoona) i Starego człowieka (reż. Oskar Lehmaa, Mikk Mägi), retrospektywę Krzysztofa Pendereckiego, oraz rozmowę o nowym życiu Kajka i Kokosza (Paweł Schreiber porozmawia ze Michałem „Śledziem” Śledzińskim oraz Małgorzatą Badowiec).

Pełny program Animocji dostępny jest na stronie wydarzenia. Bilety możemy również nabyć bezpośrednio przez witrynę festiwalu. Jest też ciekawy akcent dla graczy – Paweł Schreiber będzie rozmawiał z twórcą bydgoskiego Muzeum Gier i Konsol Wideo Prehistoria.pl, Konradem Baśkiewiczem oraz Piotrem Pieńkowskim, redaktorem naczelnym Świata Gier Komputerowych i wydawcą wielu innych magazynów.

Niespodzianka, każdy kto w trakcie trwania festiwalu (18-24.04.2021 r.) założy konto w sklepie Pixela otrzyma gratis najnowszy numer Pixela.