Rekord dotyczy kategorii książki i komiksy oraz stanowi doskonały przykład na to, że jednak chcemy czytać książki (niezależnie od badań statystycznych, sugerujących, że Polacy po książki sięgają niechętnie i raczej z praktycznych powodów). Wygląda na to, że wystarczy odpowiednia zachęta, jakość wydania oraz… treść.

Zbiórka społecznościowa na polskie wydanie książki Amiga Piksel po Pikselu autorstwa Chrisa Wilkinsa (właściciela i wydawcy Fusion Retro Books) przekroczyła właśnie próg 100 000 zł. To prawda, że wydanie książki, kosztującej w podstawowej edycji 60 zł zostało wsparte licznymi bonusami (od kartonowych Amig, po cyfrowe wydania Pixela, amigowy kalendarz, komercyjne emulatory Amigi i C64, płyty audio-CD oraz komiks z Franko w roli bohatera). Pierwszy, główny cel kampanii w serwisie wspieram.to został osiągnięty w niecałe 48 godzin, dziś zbiórka na polskie wydanie The Story of the Commodore Amiga in Pixels przekroczyła 100 000 zł, ustanawiając rekord polskiego crowdfundingu w kategorii książki i komiksy.

Wśród pakietów oferowanych wraz z wydaniem książki Historia Amigi Piksel po Pikselu można nabyć również komiks Franko: Legenda Blokowisk, grę Boss Monster, t-shirt z boingiem, gry wideo oraz różnorakie amigowe gadżety.

Kolejny do przekroczenia próg organizator kampanii ustalił na kwotę 115 000 zł. Jego osiągnięcie oznacza dostarczenie wszystkim, którzy zdecydowali się zapłacić 60 lub więcej złotych za książkę drukowanego wydania magazynu Action Replay (108 stron) w znacznej części poświęconego Amidze.

Magazyn składa się z treści przygotowanych przez dobrze znanych autorów: od ośmiobitowych artykułów, za które wziął się Bartłomiej Kluska, przez historyczny zarys związków Atari ST z DTP (spisany przez Krolla), praktyczne zastosowania ST-ków we współczesnych studiach audio, opisane przez NickaT, aż po przewodnik Pitera po świecie gier na… Falcona. W środku znalazł się także zbiór informacji o brytyjskich komputerach 8-bitowych (bogato ilustrowany screenshotami), aż 100 tytułów z Amigi, które warto poznać (choć większość z nich jest pomijana w rankingach najlepszych gier na tę platformę) oraz przekrojowy materiał dotyczący profesjonalnych zastosowań Amig. Nie mogło zabraknąć Dooma, o którego modowaniu napisał Patrol i odkłamania kilku „prawd” dotyczących rozgrywek online (ponownie spisane literkami Patrola). Całość uzupełniliśmy wspomnieniami z dotychczasowych edycji Pixel Heaven (bez łzawej melancholii).

Szczegółowe informacje o zbiórce na jedną z najpopularniejszych obecnie książek w polskiej części Internetu można znaleźć na tej stronie.