Dwie główne mechaniki gry Alterborn nazwane Alternate Fire oraz Altered State mają być wyróżnikami dla Alterborna – souls-like TPP survival action shootera (z elementami roguelite i looter shootera), który właśnie powstaje.

Alterborn tworzy polskie studio Iron Lung. Gra pojawi się na PC, PlayStation 5 oraz Xbox Series X i S w trzecim kwartale 2023 roku. O Alternate Fire oraz Altered State dowiemy się więcej podczas oglądania pierwszego z dzienników deweloperów. W skrócie – Alternate Fire da się odblokować w broni tylko wtedy, gdy porzucimy na pewien czas stałe przemieszczanie się, zajmiemy strategiczną pozycję, by po chwili przeprowadzić atak wykorzystujący alternatywny tryb broni. Drugi z elementów zaplanowanej w Alterborn zabawy to Altered State – dodatkowy wymiar w grze (z ograniczonym czasowo dostępem), w którym można odkryć unikalne znajdźki, ale też zostać postawiony przed trudnymi wyborami, które będą miały realny wpływ na przebieg rozgrywki.

Podczas rozgrywki odwiedzimy uniwersum Shattered Lands, zmieniające się za każdym razem, gdy wkraczamy do świata gry, co ma skłonić nas do obserwowania wzorców zachowań przeciwników i dostosowywać posiadane uzbrojenie i umiejętności do stojących przed nami wyzwań. Z poszczególnymi poziomami trudności gry będą powiązane liczne systemy RPG, wiążące się z podejmowanymi przez nas decyzjami. Wśród wyborów – od nas zależy budowanie relacji z NPC, zawieranie sojuszy oraz… ponoszenie konsekwencji naszych akcji.