To nie jest najważniejsza innowacja w konstrukcjach gamingowych notebooków (wciąż czekamy na superwydajne i ultraciche chłodzenie dla monstrów z wydajnymi CPU i kartami graficznymi), nie jest to także pierwsza próba wprowadzenia mechanicznych klawiatur do świata notebooków (hey, w latach 80. to był standard).

Jednak trzy lata współpracy Della z producentem przełączników mechanicznych Cherry MX sprawiły, że na rynku debiutuje nowy model klawiatur z Cherry MX Ultra Low Profile. Takie urządzenia będą dostępne w modelach Alienware m15 R4 oraz Alienware m17 R4. Różnica w konstrukcji mechanizmu przełączników jest taka, że sprężyna w modelach MX Ultra Low Profile umieszczona jest w pozycji poziomej, a nie pionowej jak w oryginalnych Cherry MX (o wysokości 18,5 mm) i Cherry MX Low Profile (o wysokości 11,9 mm).

W efekcie wysokość przełącznika wynosi zaledwie 3,5 mm, co umożliwia ograniczenie przestrzeni zajmowanej przez mechaniczną klawiaturę. W procesie tworzenia nowych przełączników powstało ponad 160 prototypów. Twórcy nowych przełączników z dumą porównują wygląd ich mechanizmu do składanych drzwi DeLoreana, a dźwięku, jaki wydają Cherry MX Ultra Low Profile możemy posłuchać na Twitterze Alienware’a:

Klawisze w nowych przełącznikach zagłębiają się na 1,8 mm, a trwałość ich mechanizmu przewidziano na 18 milionów naciśnięć. Szczegółowe informacje o nowych, mechanicznych klawiaturach z przełącznikami Cherry MX Ultra Low Profile odnajdziemy na stronie Alienware.