Druga część słynnej serii obfitowała w wiele różnych postaci – w tym specjalną grupę uderzeniową – United States Marines Corps – walczącą z Obcymi.

Po latach ktoś wpadł na pomysł, żeby coś jeszcze wyciągnąć z tego źródełka. Być może imię szeregowej Carmen Vasquez nie podpowiada zbyt wiele, jednak w większości przypadków wystarczy zaledwie jeden kadr, by rozpoznać postać graną przez Jeanette Goldstein (aktorka pojawiła się także w istotnej epizodycznej roli w innym kultowym sequelu sprzed dekad – Terminator 2: Dzień sądu).

Teraz wydawnictwo Titan Books opublikuje powieść Violet Castro która opowiada o przeszłości Vasquez. Jej bohaterka, wywodząca się z długiej linii imigrantów służących w wojsku nie miała łatwego życia, wcześniej trzymając się Ziemi i będąc członkinią m.in. ulicznego gangu. Po tym, jak wylądowała w więzieniu, dołączenie do marines staje się dla niej jedynym wyjściem, które jednak musi okupić pozostawieniem dwójki dzieci. Czy takie połączenie prequela i spin-offu jest potrzebne dla serii? Zapewne nie, ale zdecydowanie może to być ciekawa historia i rzecz dla fanów franczyzy.