Nastąpiło to raptem kilka dni po umieszczeniu gry w ofercie sklepu GOG.

Mod, o którym mowa nazywa się SoFPlus i był dostępny dla miłośników gry od ponad 14 lat. Jego funkcją była naprawa błędów w grze (również tych związanych z lukami, a co za tym idzie bezpieczeństwem użytkowania tytułu), a także polepszenie kompatybilności z nowszymi systemami. Jednym z najbardziej znanych usprawnień była implementacja rozdzielczości panoramicznych, których brakowało w oryginale (przypomnijmy, że pierwotnie gra ukazała się 18 lat temu).

Activision nie spodobało się istnienie modyfikacji i firma wystąpiła o jej natychmiastowe usunięcie ze strony projektu. Dokładne przyczyny tak radykalnego działania nie są jeszcze znane – na pewno nie chodzi o wykorzystanie materiałów należących formalnie do Activision, bo wydawca nakazał usunąć wszystkie pliki, także te, które nie zawierają żadnych treści obarczonych prawami autorskimi.

Nie może tu też być mowy o piractwie, bo SoFPlus do poprawnego działania wymagał zakupu pełnej wersji Soldier of Fortune. Sytuacja jest dodatkowo przykra, bo wersja wydana niedawno na GOG nie posiada usprawnień z modyfikacji, chociażby wspomnianej obsługi rozdzielczości oferowanych przez nowoczesne monitory.

Serwis PC Gamer wspomniał, że administrator SoFPlus skontaktował się z Activision w celu znalezienia kompromisu i przywrócenia modyfikacji na jej stronę internetową. Redakcja serwisu również poprosiła wydawcę o skomentowanie sytuacji.