Starsi czytelnicy zapewne pamiętają jak Action Quake 2 zagościł na serwerach i zaoferował odejście od schematów wytyczonych przez typowe, sieciowe strzelanki arenowe. Zanosi się na to, że projekt stanie się niedługo dużo bardziej przystępny.

W ramach przypomnienia: Action Quake 2 wziął swoją nazwę od próby odwzorowania klimatu znanego z filmów akcji. Aby osiągnąć ten efekt twórcy zrobili krok w stronę realizmu. Wśród plansz pojawiły się m.in. realistycznie wyglądające dzielnice oraz biura. W arsenale zamiast rakietnicy, czy railguna zagościły takie bronie jak chociażby karabin M4, lub pistolet maszynowy MP5. Wprowadzono też nową logikę zadawania obrażeń – strzał w głowę zadawał ich dużo więcej, niż w klatkę piersiową, a po postrzeleniu w nogę nasza postać zaczynała kuśtykać. Otrzymane rany cały czas krwawiły i trzeba było poświęcić czas na ich zabandażowanie, albo pogodzić się z rychłą śmiercią.

Pomimo powyższych cech nie zrezygnowano jednak z dynamiki poruszania, czy skoków. Można więc było uznać Action Quake 2 za pozycję „pomostową” pomiędzy strzelankami arenowymi, a w pełni taktycznymi, których erę rozpoczął kilka lat później Counter-Strike. Zestawienie tych tytułów nie jest zresztą przypadkowe, bo Minh „Gooseman” Le, czyli jeden ze współtwórców Counter-Strike’a, pracował wcześniej przy produkcji właśnie Action Quake 2.

Oryginalnie Action Quake 2 był modyfikacją stworzoną na bazie Quake II, ale lata doskonalenia projektu doprowadziły do powstania AQtion, czyli w pełni niezależnego tytułu niewymagającego Quake II do działania. Na tym jednak nie koniec – pracujący przy projekcie zespół AQ2World Team* niedługo dodatkowo ułatwi graczom życie, bo produkcja pojawi się na Steam, gdzie oczywiście będzie dostępna całkowicie za darmo. Nastąpi to już 1 czerwca 2022 roku, czyli za ok. 2 tygodnie. Obejrzyjcie zwiastun tego co nadchodzi:

Jeżeli jesteście zainteresowani, to polecam dodać tytuł do swojej listy życzeń. Stronę gry możecie odwiedzić korzystając z tego linka.

Dodatkowo, jeśli chcielibyście porozmawiać z twórcami gry, lub jej innymi fanami z całego świata, to zachęcam do dołączenia na oficjalny serwer Discord.

A jeśli wolicie bardziej „tradycyjną” formę komunikacji, czyli klasyczne forum dyskusyjne, to zajrzyjcie na AQ2World.com.

*Wcześniej napisałem, że przy projekcie pracują zespoły A-Team oraz TNG Team, ale uzyskałem sprostowanie od twórców. Wspomniane zespoły pracowały nad oryginalną modyfikacją i jej usprawnieniami. Natomiast w chwili obecnej za projekt AQtion odpowiada AQ2World Team.