1. edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab odbędzie się w dniach 6 do 9 października w Krakowie.

W programie wydarzenia – prezentacja prac ponad 40 artystów z różnych stron świata, w tym: wystawy, performensy, koncerty audiowizualne, wydarzenia muzyczne, pokazy filmowe i modowe oraz panele dyskusyjne i warsztaty.

Program 11. Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab – _econtinuum

TSCN

W ramach wystawy _econtinuum w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można zobaczyć jedenaście prac, w tym m.in. instalację e-SEED brazylijskiego artysty Ivana Henriquesa, futurystyczną symulację Floralia kanadyjskiej artystki Sabriny Ratté, spekulatywną pracę Tivona Rice’a Models For Environmental Literacy z udziałem sztucznej inteligencji, a także instalację Aquatocene. W poszukiwaniu podwodnego spokoju nagradzanej badaczki podwodnych pejzaży akustycznych Robertiny Šebjanič. W trakcie wystawy zobaczymy także m.in. The Green Drawings – I Pledge – interaktywny projekt słoweńsko-szwedzkiego duetu Niny Slejko Blom i Conny Blom oraz generatywną instalację wideo Climate Snake greckiego twórcy Yiannisa Kranidiotisa i Hyperminer_Extracted Earth Federika De Wilde’a na temat hiperekstrakcji naturalnych zasobów planety. Austriacki kolektyw Depart zaprosi do interakcji w wirtualnym ogrodzie The Entropy Garden VR, a francuscy twórcy Adrien M i Claire B w projekcie Acqua Alta, do poetyckiej opowieści w rozszerzonej rzeczywistości. W ramach ekspozycji Immersive Garden w poszpitalnym budynku przy ul. Kopernika 15 będzie można z kolei doświadczyć immersyjnych instalacji i prac w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Projekt Hypha VR chilijskiej artystki Natalii Cabrery umożliwia spojrzenie na świat z perspektywy grzybów Stephanopus Azureus, których rolą jest oczyszczanie Ziemi z katastrofalnych skutków działalności człowieka. Wrocławski kolektyw IP Group zaprezentuje świetlny eksperyment poznawczy LUMEN, nowozelandzki duet Uwe Rieger & Yinan Liu pokaże instalację kinetyczną Light Wing II, a Tao Ya-Lun z Tajwanu – pracę Freeperson – The Digital-Twins Machine, która podejmuje temat swobodnego poruszania się w cyberprzestrzeni. Sandrine Deumier z Francji przedstawi studium upadku Falling, a ukraińscy artyści zaprezentują rzeźby w rozszerzonej rzeczywistości: Roxolana Dudek rzeźbę Angel, a Vlas Belov projekt Hold. Do surrealistycznego ogrodu Metagarden w liminalnej przestrzeni zaproszą Leticia Almeida & Mathías Chumino z Urugwaju.

AVnoc

O tym, jak sztuka, projektowanie i technologia mogą pomóc nam w różny sposób angażować się w ekosystemy i/lub pielęgnować nowe relacje z naturą, planetą i innymi gatunkami rozmawiać będzie z wiodącymi artystami, projektantami, naukowcami i badaczami Irini Papadimitriou, dyrektorka artystyczna brytyjskiej organizacji FutureEverything podczas dwóch paneli online. Jej gośćmi będą m.in. Jay Springett – teoretyk i strateg środowisk hybrydowych, związany z ruchem Solarpunk i Giulia Bellinetti z Future Materials Bank oraz inni uznani artyści, projektanci i badacze. W Krakowie, na żywo, rozmowę na temat wpływu cyfrowości, sztuki cyfrowej i NFT na środowisko poprowadzi Agnieszka Obszańska, natomiast warsztat dotyczący zasilanych solarnie narzędzi internetowych poprowadzi Felix Lenz.

„W tym roku Festiwal Patchlab skupia się na roli technologii i sztuki cyfrowej w budowaniu świadomości ekologicznej i możliwych zmianach w relacji z naturą. Tytuł festiwalu -_econtinuum nawiązuje do relacji między nowymi technologiami («e-» jak elektronika) a naturą («eco-» to ekologia), z naciskiem na przyszłość («continuum», czyli kontynuacja naszej współegzystencji)” – Elwira Wojtunik, Dyrektor Programowa

The Island

W czterodniowym programie są także audiowizualne koncerty i performensy na żywo. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki wystąpi m.in. kanadyjski artysta Martin Messier w widowiskowym performensie Field oraz francuski artysta Franck Vigroux w duecie z Kurtem d’Haeseleer z koncertem audiowizualnym pt. The Island. Podczas AVnocy w Hevre+1 odbędą się koncerty audiowizualne na żywo z widowiskowymi wizualizacjami w formacie 360°. Wystąpi hiszpański artysta Iury Lech z projektem Lux Spectris, francuski duet TS/CN z performensem Panorama oraz ukraińsko-niemiecki duet Vartan Markarian i Tidiane Cacique z projektem Dark Planet. W sobotni wieczór o ambientowe krajobrazy muzyczne zadba warszawski twórca Botanica w duecie z ukraińską artystką audiowizualną Svitlaną Reinish, a w Klubie Spotkań Poczta Główna wystąpi niemiecki producent Recondite – jedna z czołowych postaci tworzących współczesną muzykę elektroniczną, autor m.in. utworu wykorzystanego jako motyw muzyczny w serialu HBO Młody Papież. Tego wieczoru zagra również mocna reprezentacja wrocławskiej sceny: Vi, SPECTRIBE oraz Diabot, a o oprawę wizualną zadba Tving Stage Design.

Botanical Ambient

Wśród atrakcji programu znajduje się także pokaz animacji nagrodzonych podczas Ars Electronica w Linz oraz performatywny pokaz mody. Najnowszą kolekcję odzieży marki Synthetic 100% natural, Katarzyny Łozickiej-Matkowskiej, będzie można zobaczyć w formie performensu, w którym specyficzny ruch i sylwetki tancerzy nawiązują do ikonografii łączącej chochoły z obrazem uśpionej natury, świtu i swoistej hibernacji.

Recondite

Nie zapominamy o trwającej wojnie w Ukrainie. Wspieramy ukraińskich artystów ze środkowo-wschodnich rejonów prezentując ich prace i goszcząc ich w Krakowie, a dla ukraińskich dzieci przebywających w Krakowie zorganizowaliśmy bezpłatny seans animacji, który odbędzie się w sobotni poranek w Kinie pod Baranami. Podczas wydarzeń festiwalowych będzie możliwość wsparcia National Gene Bank of Plants of Ukraine – jednego z największych banków nasion w Europie, który w wyniku rosyjskich bombardowań stracił 30% bezcennych zasobów nasion.

Pełny program ze szczegółami festiwalu Patchlab znajduje się na stronie patchlab.pl.

Bilety na wydarzenia festiwalowe: https://goingapp.pl/selekcja/patchlab-digital-art-festival

www: patchlab.pl

Facebook: www.facebook.com/patchlabfestival

Event: https://bit.ly/Patchlab2022_econtinuum

Instagram: www.instagram.com/patchlabfestival/

Trailer video: https://bit.ly/trailer2022_Patchlab