Średnia szybkość odczytu plików w przypadku klasycznej stacji dyskietek Commodore 1541 wynosi oszałamiające 407 bajtów na sekundę (dla porównania – odczyt danych z taśmy na C64 bez tzw. turbo to ok, 50 bajtów/s).

Trudno więc uznać za demona szybkości maszynerię z własnym procesorem, kosztująca drugie tyle co sam komputer, stację zaledwie czterokrotnie szybszą od magnetofonu… W standardowym trybie odczytu stacja 1541 umożliwia odczytanie pliku o wielkości 64 KB w… 161 sekund, czyli 2 minuty i 41 sekund. Nie jest zatem żadnym zaskoczeniem, że jeszcze za czasów świetności C64 próbowano łatać powolna pracę stacji dyskietek takimi rozwiązaniami jak Epyx Fastload (ok. 5x szybszy odczyt) oraz JiffyDOS (niemal 10x szybszy odczyt plików). Dotychczasowe, rekordowe osiągnięcia duetu C64 i 1541 należą m.in. do Dolphin 3 (ok 25x szybciej) oraz ProfessionalDOS (ponad 33x szybszy odczyt).

Nawet pięciokrotne przyspieszenie odczyty skraca czas wczytywania 64-kilobajtowych plików do zaledwie 32 sekund. JiffyDOS poradzi sobie z takim zadaniem w 16 sekund, a Dolphin 3 i ProfesionalDOS – odpowiednio w 6,5 i niecałe 5 sekund. A nie zbliżyliśmy się jeszcze do średnich prędkości odczytu dyskietek 3,5” (ok. 30 KB/s).

W walce o bicie rekordów prędkości duetu C64+1541 oczywiście z piskiem opon wyprzedzą nas SuperCPU, RamLink i IDE64. Trzymajmy się jednak klasycznego (łatwo dostępnego) hardware’u, bo Krill właśnie rozpędził 1541 i IEC do prędkości warp. Transwarp – bo tak nazywa się zaprojektowane przez autora loaderów i kodu wielu dem turbo do C64+1541 nie ingeruje w żaden sposób w hardware. Modyfikuje za to strukturę dyskietki, przez co tracimy ok. 8 KB z całkowitej pojemności nośnika). Zysk? 50-krotne przyspieszenie odczytu danych z dyskietki 5,25”, z oryginalnych 407 bajtów/s do astronomicznych ponad 19 KB/s. Transwarp po raz pierwszy został zaprezentowany w listopadzie 2020 roku. Najnowsza aktualizacja wraz z przykładami pojawiła się pod koniec października wraz z poprawkami z listopada.Dostępne są dwie wersje loadera – jedna obsługiwana standardowymi komendami DOS-u, druga z wyborem opcji z menu. Warto prześledzić dostępne przykłady, bo jeszcze nigdy nie widzieliście The Great Giana Sisters wczytywanych w 2 sekundy na standardowym C64. Szczegółowa tabelę porównująca szybkości odczytu przy różnych rozwiązaniach turbo do 1541 i podobnych można odnaleźć w tym miejscu.

PS Transwarp ma jeszcze jedną zaletę – gra na SID-zie w trakcie wczytywania…