Wczoraj (11.11.2021 r.) upłynęła dekada od momentu premiery Skyrima. Od tego czasu stary kotlet TES doczekał się już podwójnego odgrzewania (najpierw jako Special Edition, teraz jako Anniversary Edition) i kilku wydań fizycznych. Co nie oznacza, że po tylu latach biegania z łukiem za smokami tak wiele się pozmieniało – wciąż jest to zadanie wciągające na długie godziny podróży po świecie The Elder Scrolls.

Najważniejsze wieści dla wielbicieli Skyrima, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup Anniversary Edition brzmią: Skyrim SE na dowolnej platformie (w tym Xbox Game Pass) doczeka się bezpłatnych aktualizacji wywodzących się z klubu twórczości – od wędkowania, przez osobliwości, po tryb przetrwania oraz nowe zadania związane z bóstwami i kusicielami. Oto przegląd dodatków, na które mogą liczyć posiadacze Skyrima SE:

Bóstwa i kusiciele

Wydane w 2019 r. rozszerzenie wprowadzające dodatkową fabułę w dwóch zadaniach (oraz kilku pobocznych). Zawiera dodatkowe zestawy pancerza, uzbrojenia, nowych wrogów i sporo miejsc do eksploracji.

Niecodzienne osobliwości

Część Bóstw i kusicieli zawierająca dodatkowe towary importowane z całego Tamriel do Skyrim w khajiickich karawanach. W zamian za monety kupcy zaopatrzą nas we wszelkiego rodzaju użyteczne towary, w tym w składniki do specjalnych eliksirów, strzały oraz trucizny.

Tryb przetrwania

Wydany pierwotnie w 2017 r. typ przetrwania, w którym trzeba będzie zmierzyć się z samymi żywiołami Skyrimu, aby przeżyć. W zimnym klimacie gracze muszą zakładać ciepłe rzeczy i szukać schronienia, aby nie zamarznąć na śmierć. Muszą też pamiętać o głodzie i wycieńczeniu, oraz tradycyjnie o irytujących bandytach i czyhających na nich smokach.

Wędkarstwo

Mod wprowadzający wędkarstwo do świata Skyrima da nam okazję złowić ponad 20 niepowtarzalnych gatunków wodnych w wielu akwenach Tamriel. To, co złapiecie, możecie ugotować, wystawić jako trofeum w swoim domostwie, albo wrzucić do domowego akwarium. Wiele łowisk leży w najbardziej malowniczych i spokojnych miejscach.

Przy okazji nie sposób nie wspomnieć o Skyrim Anniversary Edition, który w swojej odgrzewanej zawartości prezentuje się tak:

Skyrim Anniversary Edition to nic innego jak Skyrim Special Edition uzupełniony o całą uprzednio wydaną zawartość klubu twórczości – w tym cztery wspomniane powyżej mody. W grze będzie okazja na zmodyfikowanie rozgrywki za pośrednictwem modów oraz zagłębienie się w historię Tamriel. Wśród dodatków odnajdziemy m.in. takie, które wprowadzają do rozgrywki ponad tuzin nowych rodzajów broni i pancerzy, znanych z The Elder Scrolls III: Morrowind, przygodę związaną z próba otwarcia nowej bramy Otchłani, nowych wrogów i miejsca oraz daedrycznym konia, którego zawsze można przywołać! Szczegóły na dedykowanej stronie Skyrim Anniversary Edition.