30 lat temu graliby w to wszyscy.

Tzn. wszyscy posiadacze ZX Spectrum, ponieważ tylko na ten komputer ukazało się Old Tower – nowa gra Denisa Gracheva z odległego Nowosybirska.

Posługujący się szyldem RetroSouls Grachev i jego produkcje to temat na osobny artykuł, bo człowiek z końca świata właściwie w pojedynkę, cichutko, bez szumu w mediach społecznościowych, konsekwentnie od lat robi na Spectrum (i nie tylko) zachwycające, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach cudeńka, które później po prostu udostępnia wszystkim chętnym. Za darmo, więc tym bardziej zachęcam do ich odkrywania. Wystarczy emulator lub internetowa przeglądarka.

Tak samo jest z Old Tower, najnowszą perełką spod znaku RetroSouls – w starym stylu wymagającą od gracza zarówno zręczności, jak i główkowania. Dawniej pisałbym o świetnie pomyślanej, nieoczywistej mechanice rozgrywki, dobrze zbalansowanym poziomie trudności w kolejnych etapach, technicznych atutach wykonania (płynny scroll ekranu na Spectrum to jednak nie w kij dmuchał) czy znakomitym motywie muzycznym (pocorn!), ale szkoda czasu na czytanie, skoro można o tym wszystkim przekonać się samodzielnie. Wystarczy jedno kliknięcie myszą, do wykonania którego serdecznie namawiam.

Q – góra, A – dół, O – lewo, P – prawo, spacja – fire. To wszystko, co trzeba wiedzieć. Miłego zwiedzania wieży.