Hydraulika to zawód imponujący i niewdzięczny zarazem. Z jednej strony uczy nas precyzji i dokładnego planowania, z drugiej – nie zawsze wiemy co w rurach piszczy. Albo płynie.

Niezależnie od zastanej cieczy – gry o hydraulikach niemal od zawsze nam towarzyszyły. Nie mam tu na myśli przygód Mario, a raczej Pipe Dream i inne układanki, w których skomplikowany układ rur stał się okazją do dobrej zabawy. Kwestią czasu było przeniesienie układanek tego typu na pole wirtualnej rzeczywistości – i oto jest – Pipe Dream Co. – puzzler udostępniony w App Lab Oculus Quest Store, w którym układanie rur nabiera nowej perspektywy i dodatkowego, trzeciego wymiaru.

Zapowiedź tej gry brzmi jak oferta pracy. Zatrudnimy hydraulika, który poradzi sobie z przeciekającą instalacją, mam fakultet z rurkologii, doświadczenie w pracy pod wodą (nie przeszkadzają mu ryby), nie ma problemu z tym, że może pobrudzić sobie rączki. No i odgłos płynącej wody nie sprawia, że musi biec do łazienki. Wśród zalet nowej pracy wymieniono brak wakacji (co jest równoznaczne z brakiem konieczności spędzania czasu z rodziną lub łamania nóg na nartach, czy cierpień w wyniku poparzeń odsłonecznych), brak pensji (człowiek bez pieniędzy czuje się bardziej wyzwolony), ręcznie spisany kontrakt. I tak trafiamy do jakiejś podniebnej metropolii, która wymaga naszych sprawnych rąk i równie sprawnego umysłu, by połatać te wszystkie przecieki. Do rozwiązywania zagadek układanych z rurek będzie trzeba zdecydowanie spoglądać przez gogle VR i używać obu rąk (aż szkoda, że nie przewidziano trybu kooperacji, jak w grach z Mario i Lugim). Na razie w formie gry eksperymentalnej – Pipe Dream Co. da nam odczuć jak to jest być kreatywnym hydraulikiem.