Niewątpliwie opowiadanie o własnej historii bez popadania w nadmierną epickość to trudne i wyjątkowo wredne zadanie dla twórców gier.

Wiele razy mogliśmy już oglądać próby przeniesienia na ekrany komputerów szczątków opowieści o naszych dziadkach i pradziadkach, które albo nie oddawały strachu i atmosfery tamtych dni, albo próbowały uderzać nazbyt mocno w patriotyczne dzwony. Jakkolwiek by nie oceniać dotychczasowych prób – opowiadanie kolejnym pokoleniom o historii własnego narodu za pośrednictwem takiego medium jak gry jest jak najbardziej słuszne. Czas więc na nietypową promocję polskiej gry, tworzonej przez 28-osobowy zespół warszawskiego studia MS Games.

Zbliżającą się wielkimi krokami premierę gry Land of War: The Beginning (początek II kwartału 2021 roku) poprzedza teledysk o wymownym tytule: Its a Land of War. Zaczyna się to wspaniale, od ujęć starych budynków Gazowni Warszawskiej, do dziś zrujnowanych, przez ujęcia zrealizowane przez grupę rekonstrukcyjną SRH Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej, z żołnierzem w oryginalnym mundurze i wyposażeniu z września 1939 roku.

„Sam utwór ma na celu przybliżyć ideę gry Land of War szerszemu gronu odbiorców dzięki modernistycznemu podejściu do aranżacji i wykonania. Połączenie ujęć live action wraz z in game gameplayem daje efekt przeplatania się świata realnego i tego stworzonego przez studio.” – komentuje Sebastian Binik, Head of Marketing w MS Games

Wszystko to przemieszane z ujęciami z gry oraz rzeczywistymi lokalizacjami, odtworzonymi w Land of War (m.in. Plac Zamkowy, Półwysep Helski. Twórcą muzyki jest zespół THRIC3. Oto teledysk promujący grę:

Emocje nieco opadają, jeśli porównamy, jak o wydarzeniach II wojny światowej w Polsce śpiewa Sabaton – dla wielu z nas rap bez mocnych brzmień po prostu nie nadaje się do opowiadania o wojnach. To jednak moja opinia i możecie się zupełnie z nią nie zgadzać.

„Przy współpracy z artystami udało nam się przygotować dynamiczny i nowoczesny utwór muzyczny opowiadający o strefie wojny jaką zdecydowanie była Polska.” – informuje Mateusz Stabryła, szef produkcji

Wróćmy jednak do konkretów: Land of War jest jedyną z niewielu gier, które podejmują tematykę Kampanii Wrześniowej. I to tytułem, który wrzuci nas w wir wojny z perspektywy pierwszej osoby. Choć to debiutancki tytuł studia MS Games – ma być on też prologiem do kolejnych gier studia, również opowiadających o II wojny światowej.

Wśród wydarzeń, w których wirtualnie mamy wziąć udział wymieniana jest Bitwa pod Mokrą, Oblężenie Warszawy, Puszczy Kampinoskiej, a także wydarzenia hipotetyczne, planowane w sztabach walczących stron. Oprócz odwzorowanych miejsc z epoki (konsultowanych z historykami i entuzjastami) zobaczymy także wirtualne rekonstrukcje broni (z uwzględnieniem różnic w stosowanych przez strony konfliktu wersjach karabinów) oraz umundurowania. Będziemy mieli też do czynienia z konstrukcjami eksperymentalnymi uzbrojenia. Premiera Land of War: The Beginning zaplanowana jest na początek II kwartału 2021 roku na PC w formie cyfrowej. Gra w wersji na Xbox Series X ma pojawić się nieco później w tym samym roku.