Powracający po długiej wędrówce mnich zamiast swoich braci znajduje w klasztorze maszkary z piekła rodem. Od razu domyśla się, że ktoś bardzo zły musiał dostać się do kryjącej wielką moc relikwii, której mnisi pilnowali od wieków…

W tym miejscu, wcielając się w dzielnego mnicha, do walki z siłami ciemności  przystępuje gracz. A stoi przed nim nie lada wyzwanie, jako że La Reliquia (lub – w wersji angielskiej – The Relic) to platformówka na stary komputer i w starym stylu. Na ZX Spectrum Zło nie wybacza źle wymierzonych skoków czy nawet delikatnych kontaktów z wrogami. Do tego – jak to często bywało w dawnych czasach – obok wyzwań czysto zręcznościowych, czekają na gracza zagadki, przy których konieczne jest zaangażowania szarych komórek. Na szczęście nie będzie nudno, jako że zwiedzane lokacje zostały narysowane w sposób zróżnicowany, w tle zaś przygrywają (w wersji na Spectrum wyposażone w 128 kB pamięci) budujące klimat melodie.

Wszystko to składa się na złożoną, wymagającą oraz starannie przygotowaną produkcję, w którą – i to jest najlepsza wiadomość – można zagrać całkowicie za darmo na oryginalnym mikrokomputerze lub emulatorze. Warto spróbować!