Pamiętacie jak swego czasu napisałem o tym jak dostęp do kodu źródłowego pozytywnie wpływa na żywotność gier na nowych systemach (a raczej jak jego brak wpływa negatywnie)?

Żywym tego przykładem jest wydana niedawno aktualizacja do System Shock: Enhanced Edition, która opiera się na całkowicie nowym porcie dostosowanym właśnie do dzisiejszych konfiguracji. Oznacza to mnóstwo ciekawych rzeczy, które najlepiej podsumować frazą: „wygoda i swoboda użytkowania”. Z ważniejszych zmian wymienię chociażby możliwość swobodnego ustawiania rozdzielczości, czy opcji graficznych, które uchodzą dziś za standard, ale siłą rzeczy nie były zaimplementowane w oryginalnej wersji z 1994 roku… a zresztą spójrzcie np. na ten screen:

Trzeba tu wspomnieć, że twórcy aktualizacji, czyli Night Dive Studios, podzielili się źródłem System Shock ze społecznością w kwietniu bieżącego roku. Nie jest zatem wykluczone, że stopniowo powstawać będą coraz to ciekawsze modyfikacje i dodatki tworzone przez fanów. A skoro przy tym temacie jesteśmy to informuję, że od początku lipca dostępny jest scenariusz o wdzięcznej nazwie System Shock: ReWired, który zawiera w sobie m.in. nowe etapy, nową muzykę i pełne udźwiękowienie dzienników audio. Dlaczego wspominam o tym teraz, skoro dzieło dostępne jest od paru miesięcy? Ano dlatego, że dotąd instalacja wiązała się z ręcznym podmienianiem plików w folderze gry, koniecznością zrobienia kopii zapasowej tych oryginalnych itd. Natomiast wspomniana już aktualizacja przyniosła jakże wygodną opcję „modifications” w menu głównym, która sprawia że uruchomienie moda (który już został odpowiednio przez autora przystosowany) to dosłownie kwestia wrzucenia go do odpowiedniego folderu i wykonania dwóch kliknięć. Na zachętę dorzucam logo tytułowe.

Cieszmy się zatem, że po 24 latach w końcu możemy skupić się bardziej na walce z Shodan niż z interfejsem gry. Jednocześnie uczciwie informuję, że to dalej jest System Shock i pewnych jego przestarzałych elementów czy to sterowania czy innych fragmentów rozgrywki się nie ominie. Potraktujmy jednak ten prezent od Night Dive Studios jako przystawkę przed głównym daniem jakim będzie zapowiedziany na 2020 rok pełen remake tego kultowego tytułu.

Grę System Shock: Enhanced Edition można zakupić m.in. w serwisie GOG
Scenariusz System Shock: ReWired można zaś za darmo ściągnąć tutaj