Podwodne przygody w szklanym zbiorniku: a może by tak zadbać o rybki w miniaturowym ekosystemie na ekranie komputera? Akwarystyka może okazać się ciekawą formą strategii ekonomicznej, o ile nie stać nas na wydatki związane z uruchomieniem prawdziwego akwarium.

W grze oczywiście odgrywamy rolę postaci budującej w 3D własne akwarium od podstaw – zbiornika, wyposażenia, zarybienia. Później przychodzi czas na erę Tamagotchi – czyli zaspokajania najważniejszych potrzeb naszych podopiecznych, zróżnicowanych – zależnie od gatunku. Nasze rybki muszą być nakarmione, czuć się bezpiecznie, a przede wszystkim – trzeba zadbać o ich zdrowie i ewentualne towarzystwo. Do tego wszystkiego dojdą drobne detale, a które trzeba dbać – jak zasolenie wody, odpowiednia temperatura, pH wody oraz czystość zbiornika.

Nadchodząca gra ma nam zaoferować oprócz dużego wyboru rybek słono- i słodkowodnych oraz ślimaków, krewetek, koralowców i innych podwodnych roślinek również zróżnicowane pokarmy, interakcje pomiędzy gatunkami, które mają wpływać na rozmnażanie się naszych podopiecznych, Fishkeeper obiecuje odtwarzać mechanizmy zachodzące w przyrodzie, co samo w sobie brzmi zachęcająco. Cóż, w pewnym sensie do god game, w którym po prostu musimy zadbać o równowagę w podwodnym ekosystemie.

Dbając o rybki i inne zwierzęta, osiągniemy stopniowy rozwój biosystemu — organizmy rosną i rozmnażają się, przechodząc etapy życia od ikry przez narybek do w pełni wykształconego dorosłego osobnika. Z czasem będziemy mogli zacząć sprzedawać rybki, aby zwolnić miejsce w akwarium i jednocześnie pozyskać fundusze na dalszy rozwój. Najrzadsze i najpiękniejsze osobniki będą mogły być sprzedawane na aukcji, przynosząc największe zarobki.

A teraz najciekawszy zabieg wizualny, jaki proponują nam autorzy Fishtanka – zaprojektowane przez nas akwarium będzie można zwiedzać za pośrednictwem batyskafu-drona, podróżujące przez niezmierzone przestrzenie akwarium. Sam batyskaf również podlega modyfikacjom, a jego możliwości obejmują, obok nagrywania filmów, również czyszczenie akwarium. Tyle obietnic, na razie projekt możemy dodawać do listy życzeń na Steamie.

Planowana premiera Fishkeepera na PC to ostatni kwartał 2021 r. W planach również późniejsze porty na konsole. A ja tak sobie w głowie rozważam, czy Fishkeeper nie mógłby być bliższy mechanice Dungeon Keepra (w jakimś dodatkowym trybie).