Gra opowiada historię pierwszej, zakończonej niepowodzeniem, misji człowieka poza Układ Słoneczny, oferująć rekreacyjny styl rozgrywki i przenosząc graczy w międzyplanetarną, pozbawioną grawitacji podróż, odbywającą się w czasie i przestrzeni.

W rocznicę wypadku na Jowiszu, sygnał od nieznanego nadawcy przesyła plany konstrukcyjne obcego statku, zwanego Exo One. Wcielając się w pilota innowacyjnego pojazdu kosmicznego naszym zadaniem będzie odbudowanie populacji ludzkości. W tym celu zbadamy zróznicowane, otwarte światy (od tradycyjnych planet lądowych, przez wodne uniwersum, po gigantyczne asteroidy), napawając się przygodą i podróżując w swoim własnym tempie. Exo One nie dostarczy bowiem graczom żadnych wyzwań, wojen ani wrogów. Opanujemy za to system trawersowania oraz wykorzystamy siłę ciążenia i pęd, aby osiągać kolosalne prędkości i porywające wysokości. Katapultujemy się ze szczytów gór, przemkniemy wśród chmur, zanurzymy się w falach rozległych oceanów pod blaskiem odległych słońc i ruszymy naprzód, w kierunku kolejnych niezbadanych krajobrazów.

Data premiery Exo One zostanie wkrótce zapowiedziana. Gra zmierza na komputery PC (Steam) i konsole Xbox Series X oraz S.